Doktorka upozorila: Magnezijum ne biste trebali da mešate sa ovim lekovima, evo kada je najbolje da ga pijete

Vesti 12.07.2025 08:44 0

Magnezijum je jedan od najvažnijih minerala za funkcionisanje našeg tela – učestvuje u stotinama biohemijskih procesa i direktno utiče na zdravlje srca, mišića, nervnog sistema, ali i kvalitet sna.

magnezijum

Shutterstock

Ipak, iako se magnezijum često preporučuje kao dodatak ishrani, postoje važne preporuke i upozorenja koje bi svako trebalo da zna pre nego što posegne za suplementima.

1. Koliko magnezijuma dnevno nam zaista treba?

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

Magnezijum se prirodno nalazi u kostima, mišićima i ćelijama. Preporučeni dnevni unos varira od 310 do 420 mg, u zavisnosti od pola, uzrasta i zdravstvenog stanja.

2. Zašto mnogi uzimaju suplemente?

Nutricionistkinja i autorka knjige “The Magnesium Miracle”, dr Karolin Din, ističe da se magnezijum ponaša kao ključni elektrolit, koji je potreban gotovo svim funkcijama u organizmu – uključujući varenje, apsorpciju hranljivih materija i rad enzima.

Iako se može uneti kroz ishranu (zeleno lisnato povrće, orašasti plodovi, integralne žitarice), mnogi se ipak oslanjaju na suplemente – naročito ako pate od digestivnih problema, dijabetesa ili konzumiraju previše alkohola.

3. Koji oblik magnezijuma izabrati?

Nisu svi suplementi isti. Dr Din savetuje da se biraju oblici koji se dobro apsorbuju i lako rastvaraju u vodi. Među najpreporučenijima je magnezijum glicinat, lako se konzumira i ne iritira stomak.

4. Kada i kako uzimati magnezijum?

Najbolje ga je uzimati uz obrok, jer se tada bolje apsorbuje i smanjuje mogućnost stomačnih tegoba. Neki stručnjaci preporučuju da se uzima uveče, jer pomaže u opuštanju mišića i poboljšava san.

5. Može li doći do predoziranja?

Umeren unos magnezijuma je bezbedan. Predoziranje je retko, ali simptomi mogu biti neprijatni – najčešće uključuju proliv i bol u stomaku. Doze preko 5000 mg dnevno mogu biti opasne, naročito za osobe sa problemima srca ili bubrega, koje obavezno treba da se konsultuju sa lekarom.

6. Važno: Magnezijum + lekovi = oprez

Magnezijum može smetati apsorpciji drugih suplemenata i lekova. Ako uzimate cink ili kalcijum, koristite ih u različito doba dana. Takođe, može uticati na dejstvo:

– lekova za razređivanje krvi

– tableta za dijabetes
– diuretika (lekova za izbacivanje tečnosti)

Uvek se savetujte sa lekarom pre nego što započnete uzimanje magnezijuma, naročito ako ste na terapiji.

Komentari (0)