Ešton Hol, fitnes influenser i samoprozvani lajf kouč, nedavno je postao viralni hit deljenjem svoje naizgled neobične jutarnje rutine.
On uključuje buđenje u 4 ujutru, traku za usta, uranjanje lica u posudu ledene vode — i možda najbizarnije, trljanje kore banane po licu.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče
I nije on jedini. Influenseri već neko vreme promovišu ''masku od kore banane'' kao sledeći veliki trend u nezi kože, tvrdeći da može zategnuti i posvetliti kožu — pristup koji je Holov viralni video samo dodatno popularizovao.
Iako je Holova rutina pokrenula talas parodija na internetu, takođe je izazvala zanimanje za takozvani "piling od bananine kore'' — DIY trik za negu kože koji postaje sve popularniji među influenserima. Neki ga čak nazivaju ''prirodnim botoksom'' zbog njegove navodne sposobnosti smanjenja bora i zaglađivanja kože.
No, nisu svi tako brzo prihvatili trend nege kože s korom banane.
Dr. Kejt Džejmson, dermatološkinja i osnivačica Youth Lab Australia, priznaje da banane sadrže mnoge hranljive materije, ali ostaje oprezna u pogledu učinkovitosti ovakvog trenda.
''Kora banane sadrži antioksidanse poput vitamina C, vitamina E i luteina, koji su poznati po protivupalnim i hidratantnim svojstvima'', rekla je dr. Džejmson.
"Za neke, nanošenje unutrašnjosti kore na kožu može pružiti privremeno olakšanje za suve delove ili blage iritacije." Međutim, ova doktorka takođe ističe značajne nedostatke.
''Postoji vrlo malo naučnih dokaza koji podržavaju učinak kore banane kao tretmana za kožu, a za razliku od profesionalnih proizvoda, kore banane nisu stabilizovane niti dizajnirane za lokalnu primenu,'', upozorava.
''Takođe postoji rizik od iritacije ili bakterijske kontaminacije, posebno za osobe sa osetljivom kožom.''
Dr. Džejmson takođe spominje da su kore banane tradicionalno korišćene u kućnim lekovima za neke probleme, poput bradavica, ali čak i taj argument ostaje uglavnom anegdotalan.
"Ideja da kore banane mogu pomoći u lečenju bradavica, na primer, više je mit nego naučna činjenica."
Iako je primamljivo isprobati najnoviji viralni trend nege kože, dr. Džejmson savetuje oprez.
''Prirodno ne znači uvek sigurno ili učinkovito'', rekla je. "Ono što važi za jednu osobu, možda neće važiti za drugu, pogotovo kada je reč o zdravlju kože."
Ako razmišljate o isprobavanju maske od kore banane, najbolje je pristupiti s otvorenim umom, ali i s dozom skeptičnosti. Za ozbiljnije probleme s kožom, konsultacija s profesionalcem uvek je bolja opcija nego oslanjanje na viralne trendove, piše New York Post.