Kerolin Hirons, kvalifikovana estetičarka Međunarodne konfederacije za terapiju lepote i kozmetologiju, podelila je čestu praksu koju bi trebalo izbegavati kad je u pitanju čišćenje lica pod tušem te je savetovala šta uraditi umesto toga.
Istakla je opasnosti pranja lica vrućom vodom, što može dovesti do pucanja kapilara zbog proširenih krvnih sudova. Faktori poput starenja, upalnih stanja, prekomernog pritiska na kožu i oštećenja od sunca mogu izazvati ovaj problem, koji može dovesti do stanjivanja kože i smanjenja kolagena.
Ova tehnika tuširanja pomaže kod tuširanja mlakom vodom
Hirons predlaže jednostavan korak kako biste izbegli ovaj problem, a radi se o čišćenju lica hladnom ili mlakom vodom, umesto vrućom.
"Većini je voda previše vruća za lice. Iako telo to može podneti, lice ne može. Popucaće vam kapilari i pojaviće vam se crvenilo. Ako izađete iz tuša i obrazi su vam crveni, treba smanjiti temperaturu", savetovala je.
Umesto toga, Kerolin preporučuje pranje sa leđima okrenutim ka mlazu tuša.
"Morate stajati kao da vas je tuš jako uvredio, perete kosu s leđa kao u filmu. Ako vam je tuš mlak, slobodno uživajte, ali većina ljudi ima vruć tuš i on je previše vruć za vaše lice", dodala je.
Institut za dermatologiju i kožnu hirurgiju upozorio je da pranje lica vrućom vodom može ukloniti prirodne masti s kože, što dovodi do suvoće, iritacije i bubuljica.
Stručnjakinja je naglasila da čišćenje lica na odgovarajućoj temperaturi treba obavljati ujutru i uveče.
"To je zapravo osnovna higijena. Trošimo malu bogatstvo na noćne proizvode koji obnavljaju, stimulišu i regenerišu našu kožu, a onda se pitamo zašto uklanjamo rezultate toga ujutru? To je ludost", izjavila je.
Za jednostavnu, ali učinkovitu rutinu nege kože, kvalifikovana estetičarka predlaže korišćenje sredstva za čišćenje, hidratantne kreme i SPF 50 svaki dan. Za poboljšanje teksture kože preporučuje korišćenje kiselina i retinoida, a za veći sjaj, dodavanje proizvoda koji sadrže vitamin C i ulja za lice, piše Express.
Bonus video: