Ta silno željena radost nije se desila sama od sebe, kako mnogi parovi očekuju. Pokušavali su da postanu roditelji, ali skoro devet godina prinova nije stizala u njihov dom. Kada je krenula na ispitivanja, Natalija je saznala da ima i tumor na jajniku.
- U braku smo od 2013. godine kada smo moj suprug Vladimir i ja odlučili da osnujemo porodicu. Tri godine smo išli od doktora do doktora bezuspešno, a onda smo po preporuci prijatelja kontaktirali dr Aleksandra Radulovića koji nam je pomagao da postanemo roditelji - priča Natalija.
Sve je počelo pregledima kod lekara, ali pomaka nije bilo.
- Prvo je suprug obavio sve neophodne analize koje su pokazale da je kod njega sve u redu. Meni je lekar prepisao terapiju lekovima, nekoliko meseci je pratio cikluse i ovulaciju. Posle brojnih pokušaja, prirodnim putem i inseminacijom, nažalost do trudnoće nije došlo - ispričala nam je Natalija.
Krenula su brojna ispitivanja, najpre prohodnosti jajovoda i tako Natalije saznaje da ima policistične jajnike, a onda i tumor na jednom od jajnika koji je trebalo što pre otkloniti.
- Rekla sam sebi da nema predaje i da moram da se borim. Suprug me je mnogo podržavao, bio je uz mene, hrabro i bodrio me. Doktor Radulović je uspešno uklonio tumor koji je srećom bio dobroćudan i spasao jajnik - ispričala je hrabra Natalija i dodaje da je nakon toga krenula u proces vantelesne oplodnje.
Posle sakupljenih papira i neuspešnog prvog puta, Natalija i Vladimir okušali su sreću još jednom.
-Septembra 2020. godine suprug i ja smo prikupili sve papire i preko RFZO krenuli u proces VTO. Prvi postupak nije bio uspešan, a onda u januaru ove godine novi pokušaj i sada smo u sedmom mesecu trudnoće - kaže presrećna Natalija Mareš iz Malog Iđoša.
Ova buduća majka poručuje parovima koji se bore za potomstvo i mladim ženama koje imaju tumor da nema predaje.
Beba iz zamrznutog embriona
Doktor Aleksandar Radulović iz Novog Sada je od početka pratio Nataliju i laparaoskopski joj operisao tumora na jajniku.
- Uspeli smo da sačuvamo jajnike zajedno sa reproduktivnom rezervom te će pacijentkinja moći da ostvari još trudnoća u budućnosti. Zatim je usledila prva vantelesna oplodnja. Od 17 jajnih ćelija koje smo uspeli da dobijemo, njih 14 se oplodilo. Vraćena su 3 embriona, ali ovaj proces nije uspeo. U januaru ove godine u prirodnom ciklusu sam uradio transfer zamrznutog embriona i Natalija je ostala u drugom stanju. Sada pratimo trudnoću i radujemo se dolasku bebu - kaže prim. dr sc.med Aleksandar Radulović, specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista steriliteta i fertiliteta.
Problem jajnika
Loša funkcija jajnika je generalno najozbiljniji problem neplodnosti kod žena, po rečima doktora Radulovića. Kako kaže, tu spadaju policistični jajnici a naročito POI - primarna ovarijalna insuficijencija kada je bitno smanjena i oštećena rezerva jajnika, odnosno njena reproduktivna funkcija u produkciji jajnih ćelija i genetski ispravnih jajnih ćelija.
- Razlozi su mnogobrojni od patologije koja može oštetiti jajnike kao razni tumori endometrioza, infekcije, imunološki faktori i često neznani faktor (verovatno genetski, način ishrane, života, stres, pušenje, uslovi radne okoline). A, što je najvažnije napomenuti godine života, jer se odlaganjem rađanja i planiranjem trudnoće u kasnijem životnom dobu povećava se šansa za genetska oštećenja jajnika koja rezultuju manjim brojem jajnih ćelija i embrionima sa hromozomskim promenama tipa delecija, aneuploidija, poliploidija i kao takvi embrioni se ne mogu razvijati nakon transfera što značajno smanjuje procenat ostvarenih trudnoća, naročito u životnoj dobi posle 40-te godine - navodi dr Aleksandar.
On naglašava da i mlađe pacijentkinje mogu imati benigne tumore na jajnicima tipa funkcionalnih cista, endometriodnih cista, dermoidnih cista i ređe malignih tumoroznih formacija.
- Pacijentkinja Natalija Mareš je imala cističnu tumoroznu formaciju na jednom jajniku, a na drugom policistične jajnike. Cistična formacija se odstranila laparoskopski i uradio sam kompletnu rekonstrukciju preostalog tkiva jajnika sa strane tumora i driling suprotnog policističnog jajnika. Jajnici su sačuvani zajedno sa reproduktivnom rezervom i moći će ostvariti dalje još trudnoća - rekao nam je doktor.
Začepljeni jajovodi sve češći uzrok neplodnosti u našoj zemlji, javlja se kod 40 odsto žena, te pored policistični jajnika i jedan od glavnih problema za ulazak parova u procese vantelesne oplodnje. I to sve mlađih, nažalost.
Tamara
26.08.2021 22:25Žena hrabrost! 🙇♀️