Zašto se mlada "KUPUJE", a što se muškarcima CEPA MAJICA kad postane tata?! Ovo su objašnjenja za sve stare SRPSKE OBIČAJE!

Najžena Vesti 21.09.2021 12:00 1

Mnoge lepe srpske običaje dobili smo u nasleđe od predaka i nekih se pridržavamo i danas, a da pritom ne znamo šta u stvari predstavljaju

Zašto se mlada "KUPUJE", a što se muškarcima CEPA MAJICA kad postane tata?! Ovo su objašnjenja za sve stare SRPSKE OBIČAJE!

Shutterstock

Retko ko će biti u prilici da puca na jabuku na svadbi ili da prebaci sito preko krova, ali će novopečeni otac biti sigurno „iscepan“, a bebi će se ići na babine.

Strancima to sve deluje čudno, ali za svaki od običaja postoji objašnjenje.

Već spomenuta jabuka je veliki test za budućeg zeta – on time budućem tastu dokazuje da je sposoban da brani svoju kuću i svoju porodicu.

Tek kad uspe u nameri da pogodi jabuku, dobija pravo da mladu vodi svojoj kući.

Ostao je i običaj „kupovine mlade“. Danas se on uglavnom sveo na nadmudrivanje – dever, koji treba da kupi mladu, mora dobro da se pripremi, i finansijski i verbalno, kako bi se iscenkao sa mladinim bratom.
Zanimljivo je da je ovaj običaj bio ukinut 1846. godine naredbom kneza Aleksandra Karađorđevića:

Iskanje i davanje novca i zlata za devojku ukida se kao običaj protivan dostojanstvu čovečijem.

Mlade su nekada imale ozbiljan zadatak – ispred svog novog doma su od svekrve dobijale sito sa žitom i jabukom.

Jabuku su bacale sebi iza leđa, za sreću, a sito sa žitom su morale da bace na krov. Ako se žito zadrži na krovu, značilo je da će mlada ostati u kući.

Rođenje deteta ne može da prođe a da se garderoba na ocu ne iscepa.

Smatra se da tako novopečeni otac donosi sreću drugim muškarcima koji ga „cepaju“ da i oni postanu očevi.
Običaj kaže i da parče tkanine treba zadržati kako bi se dobilo dete istog pola koje je dobio otac kome su cepane košulje.

Kad se beba rodi, važno je da u prvih 40 dana starija žena, obično bebina baba, spremi babine.

Majci i bebi se nose pečeno pile, i to sa glavom – kako kroz život ne bi išlo „kao bez glave“, pogača – da bi imalo dobru narav, a da ne bude „na ćošak“, beli luk – protiv uroka, pita gužvara – kako bi se „momci i devojke gužvali oko nje ili njega“.

Običaj je i da se donose kolači ili torta – da bi dete bilo slatko.

Porodilja treba da uzme od svega po jedan komadić kako bi beba imala svega u izobilju u svom životu, prenosi portal DDL.

Tom prilikom se beba daruje novcem ili zlatom i dobro je da se novac nameni za nešto – knjigu, olovku, čokoladu, devojku.

Bebama se često vezuje crveni konac oko ruke kako bi se zaštitile od uroka.

Komentari (1)
Loading
Kalesu
05.10.2021 11:44

Svi ovi običaji još i nekako, ali cepanje košulja, majica... nikako nije stari srpski običaj, već zabava prekopirana od mnogo bogatijeg, potrošačkog zapada, viđena često u njihovim filmovima. Srbin nikad nije bio toliko bogat i rasipan.