Gulaš se često pravi kod nas, a uz dodatak pire krompira i salate, dobije nse savršen ručak. Međutim, meso može da bude žilavo. Kako se pravi gulaš u kome će meso biti meko i sočno?
Kada dodati meso
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Za pravljenje gulaša su najbolji tvrđi komadi mesa, poput lopatice ili vrata. Oni su bogati vezivnim tkivom koje se dugim kuvanjem pretvara u meku, sočnu strukturu i daje bogat ukus. Ako hladne kockice mesa ubacite direktno u vruć tiganj, meso će se skupiti i biće posle žilavo. Pre stavljanja u tiganj, meso ostavite da se ugreje na sobnoj temperaturi. Takođe, nemojte dodavati meso u vodu koja vri jer nagla promena temperature može uzrokovati da se stvrdne. Umesto toga, dodajte ga kad se tečnost lagano krčka.
Koliko dugo se kuva
Krčkanje mesa na nižoj temperaturi duže vreme omogućava da se kolagen u čvršćim komadima mesa razgradi, što meso čini mekanim i sočnim. Kuvari preporučuju kuvanje gulaša u rerni na temperaturi između 140°C i 160°C od četiri do šest sati. Gulaš pokrijte papirom za pečenje i poklopcem – to pomaže da zadrži vlagu i sprečava da se meso osuši. Važno je i da ima dovoljno tečnosti u loncu da meso ne postane suvo i tvrdo. Prema potrebi dolivajte temeljac ili vodu.
Video: