Kardiovaskularne bolesti predstavljaju vodeći uzrok smrti kako u svetu, tako i u Srbiji, gde godišnje gubimo oko 56.000 stanovnika zbog njih. Poseban izazov predstavljaju visoke letnje temperature.
Prof. dr Dragan Simić, predsednik Udruženja kardiologa Srbije, istakao je gostujući na RTS-u da je važno da svi pacijenti sa srčanim oboljenjima tokom letnjih vrućina izbegavaju boravak na otvorenom, ili ako moraju biti napolju, da to čine što kraće uz redovno rashlađivanje i uvek sa sobom nose flašicu vode.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Takođe je preporučio redovne posete lekaru radi eventualne promene ili prilagođavanja terapije, naročito kod pacijenata sa hipertenzijom, čije se stanje može pogoršati tokom leta.
"Srbija se nalazi u vrhu zemalja po kardiovaskularnim bolestima, član je grupe zemalja sa visokim rizikom prema Evropskom udruženju kardiologa", napomenuo je prof. Simić. "Važno je identifikovati visokorizične pacijente kako bi se preventivno delovalo i sprečio infarkt."
Među visokorizične pacijente ubrajaju se osobe sa visokim krvnim pritiskom, pušači, gojazni, nedovoljno fizički aktivni, sa povišenim nivoom masti u krvi i pod stresom. Nasleđeni faktori takođe igraju značajnu ulogu. Profesor je naglasio važnost redovnih zdravstvenih pregleda nakon 35. ili 40. godine, uključujući posete kardiologu i prilagođavanje životnog stila.