Bitku sa psorijazom ne vode samo obični ljudi. I mnoge poznate ličnosti muče tu muku. Sigurno ste videli fotografije Kim Kardašijan, koja često pokazuje fleke na nogama i licu. Ona se godinama bori sa psorijazom, a izjavila je da joj se stanje pogorša zbog stresa i dijete.
Psorijaza nije zarazna
Prepoznaćete je po crvenim flekama koje se ljušte i svrbe, a mogu biti različite veličine. Prvo se uglavnom pojavi na laktovima, kolenima, u kosi, ali se javlja i na dlanovima, stopalima…
Psorijaza nije zarazna iako mnogi ljudi misle da jeste, pa izbegavaju fizički kontakt sa osobama koje je imaju. Međutim, psorijaza se ne može se preneti direktnim kontaktom sa obolelom osobom. Okidači za nastanak ove kožne bolesti ili pogoršanja mogu biti stres, masna hrana, neki lekovi (za reumu, pritisak), alkohol, pušenje, infekcija koja oslabi imunitet. Osobe koje imaju teži oblik psorijaze, mogu dobiti i druge bolesti - dijabetes, artritis, bolesti srca, depresiju.
Biološka terapija o trošku države
Psorijaza se ne leči, ali se može ublažiti i držati pod kontrolom. Pomaže sunčanje, foto-hemio terapija ili terapija uskopojasnim B zracima. Lokalna terapija je u vidu masti. Primenom biološke terapije koja je na listi RFZO se značajno ublažavaju simptomi psorijaze, pa se život obolele osobe vraća u normalu. Terapija je u vidu potkožnih injekcija koje se daju u određenim vremenskim intervalima.
Prirodni lekovi
Aloe vera - ublažava simptome, hidrira kožu i stvara zaštitni sloj. Gel iz lista aloje nanosite direktno na kožu tri puta dnevno, nekoliko nedelja.
Nim ulje – hidrira kožu i pomaže zarastanje rana. Pomešajte 10 kapi s kašičicom zagrejanog kokosovog ulja. Jednom dnevno namažite obolela mesta, ostavite jedan sat, pa isperite.
Topla kupka – Napunite kadu mlakom vodom i stavite malo gorke soli (epsom so) koja će ublažiti svrab.