Američki naučnici razvili su lek u obliku tablete koji je u pretkliničkim ispitivanjima "uništio" sve čvrste karcinome i ostavio zdrave ćelije nepromenjene, prenosi nemačka novinska agencija dpa.
Naučnici iz Citi of Hopea, jedne od najvećih američkih organizacija za istraživanje i lečenje raka, objavili su u utorak studiju u kojoj su detaljno navedeni prvi rezultati AOH1996 "pilule za ubijanje raka". Lek cilja na kancerogenu varijantu nuklearnog antigena u proliferaciji ćelija (PCNA) - proteina koji je u svom mutiranom obliku "ključan" u replikaciji DNK i "popravljanju" svih "tumora koji se šire", rekao je Siti of Hope.
Linda Malkas, profesor na Odeljenju za molekularnu dijagnostiku i eksperimentalnu terapiju u Kalifornijskom medicinskom centru, razvija lek poslednjih 20 godina. "Podaci sugerišu da je PCNA jedinstveno izmenjen u ćelijama raka, a ova činjenica nam je omogućila da dizajniramo lek koji cilja samo na oblik PCNA u ćelijama raka. Naša pilula za ubijanje raka je poput snežne oluje koja zatvara ključno čvorište avio-prevoznika , zatvarajući sve dolazne i odlazne letove samo u avionima koji nose ćelije raka.
"Profesor je rezultate nazvao "obećavajućim" i rekao da je istraživanje pokazalo da AOH1996 može da potisne rast tumora na ćelijskim i životinjskim modelima, a u toku je prva faza kliničkih ispitivanja na ljudima, prenosi Večernji list. Tableta se pokazala efikasnom u lečenju ćelija koje potiču od raka dojke, prostate, mozga, jajnika, grlića materice, kože i pluća.
Testirano je na više od 70 ćelijskih linija raka i otkriveno je da selektivno ubija ćelije raka tako što narušava normalan reproduktivni ciklus ćelija, prema istraživačkom centru. PCNA se ranije smatrala "lekovitom". Glavni autor studije, Long Gu, rekao je da „niko nikada nije ciljao PCNA lekom jer se smatralo neizvodljivim, ali je očigledno Citi of Hope bio u stanju da razvije lek za izazovnu metu. Studija je objavljena u časopisu Cell Chemical Biologi.