Budite oprezni ako letujete van Srbije: Epidemiolog dr Veljković upozorava da s odmora možete da donesete ovu bolest

Izvor: Jelena Vukelić Vesti 04.09.2024 11:26 0

Doktor Marko Veljković, epidemiolog upozorava na bolesti koje možemo da donesemo sa putovanja i otkriva kako da se zaštitimo

baka

Shutterstock

Sa putovanja možemo da donesemo malariju ili krpeljni encefalitis kojeg svakog leta ima u Grčkoj, Hrvatskoj i Sloveniji.  Doktor Marko Veljković, epidemiolog iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" otkrio je za RTS najbolje načine da se zaštitimo i koje su posledice neadekvatnog lečenja.

- Najprije bih istakao da je prvi korak u prevenciji zaraznih bolesti da osoba dobije informaciju o potencijalnim rizicima o zaraznim bolestima u destinaciji u koju putuje. U Institutu za javno zdravlje postoji ambulanta za putnike u međunarodnom saobraćaju gde i naši građani, ali i strani državljani, mogu da dođu ili da se obrate putem telefona i dobiju informacije o potencijalnim rizicima u različitim zemljama sveta u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije. Pored toga, dobiće preporuku o opštim merama prevencije, ali i specifičnim, kao što je vakcinacija koja se sprovodi svakog dana - kaže dr Veljković.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

On dodaje da se obavezna imunizacija putnika u međunarodnom saobraćaju sprovodi kod žute groznice i meningo meningitisa.

- Žuta groznica je virusno oboljenje koje se prenosi ujedom inficiranog komarca i 10 do 15 odsto osoba može da ima tešku kliničku sliku koja može da dovede do smrtnog ishoda. Ova vakcina je obavezna za ulazak u određene zemlje, prvenstveno zemlje Afrike. Prima se jedna doza vakcine, a nakon 10 dana osoba ima doživotni imunitet. Druga bolest je važna za osobe koje odlaze u Saudijsku Arabiju", objašnjava epidemiolog i dodaje:

- Ne manje značajne su preporučene vakcine koje nisu obavezne, a to su vakcina protiv žute groznice za određene zemlje koje ne zahtjevaju ovu vakcinu kao uslov za ulazak u zemlju, virusnog hepatitisa A, trbušnog tifusa, virusnog hepatitisa B. Nakon vakcinacije, dobija se sertifikat i validan je svuda u svetu. Mi vodimo evidenciju, pa u slučaju da osoba izgubi sertifikat, mi ćemo izdati duplikat - objašnjava dr Veljković.

Prema njegovim rečima, važna napomena je da se obrati pažnja na simptome čak i mesec dana nakon putovanja.

- Sve osobe koje putuju u područja gde postoji rizik od malarije, čak i mesec dana nakon putovanja, zbog pojave groznice, drhtavice, povišene temperature, osoba treba da napomene gde je boravila u cilju rane dijagnostike -  savetuje dr Veljković i otkriva koje su najčešće infektivne bolesti tokom ljeta.

- Sezona je crevnih zaraznih bolesti, odnosno bakterijskih trovanja hranom. Faktori koji tome pogode su visoka temperatura, čuvanje hrane na neadekvatnoj temperaturi, higijena ruku, konzumacija voća i povrća koje često ne bude dovoljno oprano. Tu su i bolesti koje prenose insekti. To su u našoj zemlji groznica Zapadnog Nila koju prenose komarci i Lajmska bolest koju prenose krpelj - kaže epidemiolog i dodaje:

- Lajmska bolest, ako se ne leči, može da dovede do oštećenja srca, zglobova, centralnog nervnog sistema, a groznica Zapadnog Nila može da dovede do zapaljenja mozga. Mere prevencije su opšte, treba nositi široku odeću, naneti sredstva koja odbijaju insekte, trebalo bi izbegavati boravak napolju u zoru ili sumrak - , kaže dr Marko Veljković.

Komentari (0)