Njom nisu zahvaćeni samo jajnici, već infekcija može da se proširi i na jajovode i matericu, a u nekim slučajevima čak i na ceo urogenitalni trakt.
Zašto nastaje?
U najvećem broju slučajeva uzrok je polno prenosiva infekcija, poput hlamidije ili gonoreje, prenosom bakterija Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis ili Neisseria Gonorrhoeae. Kao što smo već pomenuti, jedan od mogućih uzroka je hronična zapaljenska bolest male karlice, oboljenje reproduktivnih organa do kog uglavnom dolazi kada bakterije iz vagine dospeju do materice, jajnika i jajovoda.
Obično se veruje daje rizik za nastanak upale jajnika najviši kod žena koje upražnjavaju nebezbedan seks, nakon spontanog pobačaja, abortusa, porođaja, ukoliko je spirala neadekvatno postavljena... Neki od faktora rizika su hronične infekcije u organizmu, pušenje, preterani stres, poremećaji genitourinatnog sistema, oboljenja endokrinog sistema...
Koji su simptomi upale jajnika?
- bol u donjem delu abdomena
- bol u karlici
- obilnije menstrualno krvarenje nego inače
- bol prilikom seksualnog odnosa
- visoka temperatura i groznica
- pojačan sekret
- mučnina i povraćanje
- bolovi u leđima
- bol pri mokrenju
Najčešće se veruje da do upale jajnika dolazi zbog sedenja na hladnoj površini ili ako su stomak i leđa nedovoljno ugrejani, što nije ni tačno ni netačno ― istina je da u tim slučajevima imunitet može da se naruši, odnosno da se stvara pogodnije tlo za razmnožavanje bakterija, što dalje dovodi do bolesti.
Ukoliko osećate neke od ovih simptoma i sumnjate na upalu jajnika, veoma je važno da se javite lekaru kako bi uspostavio dijagnozu na osnovu anamneze i nalaza.
Ovo stanje uglavnom se leči najpre posetom kvalitetnom doktoru,antibioticima i analgeticima, uz mirovanje, a lečenje je hirurško u slučaju komplikacija.