Nekoliko sati nakon što je Boris Džonson u sredu predstavio planove za ukidanje mera protiv korone u Engleskoj desilo se nešto neverovatno. Dve osobe su dobile dijagnozu Lasa groznice, virusne hemoragijske bolesti slične eboli. Ispostavilo se da je jedna porodica doputovala iz Zapadne Afrike, a u međuvremenu je potvrđen još jedan slučaj zaraze i smrt jedne osobe.
Dolazak opasnog virusa na teritoriju Velike Britanije, zabrionuo je gotovo sve stanovnike starog kontinenta.
Patogen – koji je endemičan u zemljama koje uključuju Nigeriju, Sijera Leone i Ganu – manje je smrtonosan od drugih hemoragijskih groznica, kao što su ebola ili Marburg, ali je daleko opasnija bolest od Korone jer ubija 15 odsto onih koji su hospitalizovani.
Simptomi Lase počinju postepeno, sa povišenom temperaturom i malaksalošću, a nakon nekoliko dana mogu se javiti glavobolja, bol u mišićima i povraćanje, što je karakteristično i za druge virusne infekcije.
Groznica ima period inkubacije od 21 dan i može se preneti i putem telesnih tečnosti. Dok je većina slučajeva bez simptoma, neki mogu uključivati groznicu, fizički umor, mučninu, povraćanje, dijareju, glavobolje, bolove u stomaku ili upalu grla.
- Na sreću, virus nije ni blizu toliko zarazan kao mnogi drugi patogeni - kaže dr Majkl Hed, viši naučni saradnik za globalno zdravlje na Univerzitetu u Sautemptonu.
Zvaničnici su saopštili da se kontakti konstantno prate, ali je dobra stvar to što se virus ne prenosi tako lako.
Dobra vest je da je pre ova tri, bilo osam slučajeva Lasa groznice uvezenih u Veliku Britaniju od 1980. godine. Poslednja dva su bila 2009. godine, a nije bilo dokaza da se dalje širila.
Dr Hed ukazuje na reprodukcijski (R) broj, koji se koristi da opiše na koliko ljudi svaka zaražena osoba prenese bolest. Za Lasu, R broj se procenjuje na između 1 i 1,6 - u poređenju sa oko 3 za originalni Sars-Cov-2 soj odnosno korona virus iz Vuhana. Zaraznija varijanta omikrona ima R broj čak 12.
Ali Lasino ponovno pojavljivanje u Britaniji je oštar podsetnik da svet ulazi u „novu eru pandemije“, kako je upozorio Entoni Fauči, glavni američki stručnjak za zarazne bolesti, u avgustu 2020. godine, rekavši da pandemije više neće biti događaji koji se dešavaju jednom u 100 godina.
- Dok izlazimo iz jedne pandemije, i dalje moramo da pazimo na sledeće patogene - rekao je dr Tom Flečer, specijalista za zarazne bolesti na Školi tropske medicine u Liverpulu.
Кловнократија
11.02.2022 21:49У Британији се појавила и неизлечива гонореја. То је кад из вршњака капље слуз - жута и зелена, а из унутра све почне да трули. Не знам да ли они немају добре хигијенске навике или су само радосни?
Jul
11.02.2022 22:01MA NEK SE NOSE U TRI PI..E MATERINE!!
Sotona i Gomora
19.08.2022 07:14Sve to potiče od njih ,nema većeg zla !