Iako su bolovi u grlu tipični za više jesen ili zimu, dešava se i da se određeni virusi održe i na proleće. Npr. bolovi u grlu sve češće se javljaju i tokom sunčanog i toplijeg perioda. Evo...
Zašto se javlja bol u grlu?
Bol u grlu najčešće mogu da prouzrokuju virusi ili bakterije. Prenose se prljavim rukama, ali i direktnim kontaktom, na primer poljupcem. Česta je kod dece i mladih ljudi, ali se može pojaviti u bilo kom životnom dobu. Neki od virusa koji izazivaju grlobolju na sluzokoži usta mogu da prouzrokuju pojavu afti - malih bolnih plihova.
Drugi uzroci mogu biti disanje na usta, drenaža sinusa. Takođe, grlobolju izaziva Streptococcus i Arcanobacterium haemolyticum najčešće kod mladih ljudi, koju prati sitan osip. Nije svaki bol u grlu angina (kako se to obično pogrešno misli), a naročito ako nema visoke temperature. Ako traje duže od 2 nedelje i pored lečenja može biti znak ozbiljnijeg oboljenja kao što je rak grla ili AIDS.
Kako sprečiti grlobolju?
Evo nekoliko saveta kako da zaštitite svoje grlo od potencijalnih bolova i upala:
- Štedite grlo - ukoliko vas grlo boli i grebe, predahnite malo. Manje pričajte, pravite duže pauze kad govorite, neka vam ton bude ravan. Nemojte pričati dugo na hladnom i otvorenom.
- Pazite sa napitcima - nemojte piti preterano tople, kao ni hladne i gazirane napitke. Alkohol nikako ne konzumirajte. Izbegavajte zadimljene i zagušljive prostorije, koje takođe mogu uticati na bol u grlu.
- Zaštitite se - koristite neke pastile kako bi zaštitili sluznicu grla. Jedan od načina da brinete o svom grlu je i da ga redovno ispirate čajevima od žalfije i drugih biljaka.
- Dišite na nos - To je jedini zdrav način disanja, jer disanje na usta u značajnoj meri oštećuje sluznicu grla. Za ispravno disanje na nos najvažnije je da vam je nos uvek uredan, da je sluznica zdrava, a nosni hodnici prohodni, piše Stetoskop.
Bonus video:
