Veštačka inteligencija je preciznija od ljudi: Naučnici tvrde da može da predvidi prognozu obolelih od ove smrtonosne bolesti

Vesti 13.05.2025 13:30 0

Naučnici su u radu istakli da...

kancer

Shutterstock

Za mnoge pacijente trenutak kada im lekar saopšti dijagnozu raka je trenutak kada ostanu bez daha, srce im počne brže da kuca, potreseni su, obuzima ih osećaj straha i neizvesnosti. Kod uznapredovalih stadijuma raka, jedno od najtežih pitanja koje se često nameće jeste: ,,Koliko mi je još vremena ostalo?"

Lekari se obično oslanjaju na svoje iskustvo i medicinske pretrage kako bi doneli što precizniju procenu i odgovorili na ovo pitanje. Na osnovu te prognoze preporučuje se odgovarajući niz terapija.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

Međutim, naučnici povezani sa Harvard Medical School rade na tome da ovu ključnu prognozu učine preciznijom i pouzdanijom. Razvili su ,,FaceAge", sistem veštačke inteligencije koji analizira fotografiju obolelih kako bi tačnije procenio biološku, a ne samo hronološku starost pacijenta. Na primer, zdrava osoba stara 75 godina može imati fiziološke karakteristike osobe stare oko 60 godina.

Shutterstock

Shutterstock

 

Naučnici su u svom radu, objavljenom u časopisu The Lancet Digital Health, naveli: ,,Otkrili smo da pacijenti sa rakom, u proseku, izgledaju otprilike pet godina starije od svoje hronološke starosti i imaju statistički viši FaceAge u poređenju sa pacijentima koji se leče zbog benignih ili prekanceroznih stanja."

Terapije

Precizno određivanje stvarne biološke starosti tela omogućava tačnije predviđanje preživljavanja, što pomaže lekarima u izboru odgovarajućih terapija i drugih mera medicinske nege.

,,Pokazali smo da se tačnost predviđanja preživljavanja lekara poboljšala kada su im bile dostupne procene rizika iz 'FaceAge' modela," stoji u radu.

baka

Shutterstock

 

,,FaceAge", razvijen korišćenjem tehnika dubokog učenja, pokazao je da pacijenti koji izgledaju starije nego što je njihova stvarna starost često imaju lošije ishode, čak i kada se uzmu u obzir tradicionalni klinički faktori rizika.

,,Stariji izgled bio je povezan sa lošijim ukupnim preživljavanjem...", navode autori, među kojima su bili kanadski i evropski naučnici.

Lečenje

Za pacijente, ,,FaceAge" predstavlja budućnost u kojoj jedna fotografija može pružiti personalizovane smernice o zdravlju, rizicima i odlukama o lečenju, koje mogu da dopune laboratorijske testove i medicinske pretrage. Za zdravstvene radnike, ,,FaceAge" može da dopuni njihovu kliničku procenu, što je posebno važno pri lečenju teško obolelih pacijenata.

To je naročito važno kod raka, gde kratak vremenski okvir preživljavanja često primorava lekare da donose teške odluke o agresivnim tretmanima koje baziraju na prognozi.

bolnica

Shutterstock

 

Iako se veštačka inteligencija sve više koristi u medicini, ona ne može zameniti ključnu ulogu lekara i drugih zdravstvenih radnika, rekli su stručnjaci za zdravstvo za ,,PYMNTS".

Ipak, prema izveštaju PYMNTS Intelligence pod nazivom „Digitalni jaz u zdravstvu: pojednostavljivanje puta pacijenta“, AI alati mogu biti vredan dodatak koji pomaže u obezbeđivanju besprekornog digitalnog iskustva za pacijente.

Kako funkcioniše ,,FaceAge"

AI model ,,FaceAge" treniran je na gotovo 59.000 fotografija zdravih osoba starijih od 60 godina, a testiran je na 6.200 pacijenata obolelih od raka iz Sjedinjenih Američkih Država i Holandije. Prema navodima iz rada, algoritam koristi dvofaznu neuronsku mrežu kako bi prepoznao lice na fotografiji, izdvojio ključne karakteristike i procenio biološku starost osobe.

Alat se pokazao boljim u predviđanju očekivanog trajanja preživljavanja u poređenju sa prostim posmatranjem hronološke starosti pacijenata, i to unutar tri grupe bolesnika: onih koji su primali radioterapiju sa ciljem izlečenja, obolelih od karcinoma grudnog koša i onih u palijativnoj nezi zbog uznapredovalog, metastatskog stadijuma bolesti.

žena

Shutterstock

 

Kod osoba obolelih od raka, algoritam ,,FaceAge" je u proseku procenjivao biološku starost kao pet godina stariju od njihove stvarne hronološke starosti – razlika koja je bila statistički značajna. Pored toga, FaceAge je poboljšao predviđanja preživljavanja kod pacijenata u terminalnoj fazi.

Kada se koristio uz TEACHH – klinički alat koji služi za procenu očekivanog životnog veka kod pacijenata na palijativnoj radioterapiji – značajno je povećana tačnost procena, navodi se u istraživanju. Lekari su takođe bili uspešniji u predviđanju šestomesečnog preživljavanja kada su koristili ,,FaceAge" kao pomoć, stoji u radu. To bi moglo imati značajan uticaj na odluke o lečenju, omogućavajući lekarima da preciznije odmere koristi i rizike terapije kod pacijenata koji se nalaze u završnoj fazi bolesti.

Rizici

Uprkos svom potencijalu, sistem postavlja važna etička pitanja. Naučnici su priznali rizike, uključujući mogućnost zloupotrebe od strane osiguravajućih kompanija ili oglašivača, kao i postojanje rasnih ili socioekonomskih pristrasnosti unutar modela. Iako je ,,FaceAge" pokazao minimalnu pristrasnost među etničkim grupama u preliminarnim testiranjima, naučnici su pozvali na dodatnu validaciju korišćenjem raznolikih skupova podataka i pažljiv nadzor regulatornih tela. U radu su naveli da će „dalja procena pristrasnosti u performansama među različitim populacijama biti ključna.“

scientific research

Profimedia

 

Iako ,,FaceAge" još nije spreman za rutinsku kliničku primenu, njegov uspeh predstavlja korak ka integraciji AI-baziranih biomarkera u zdravstvenu negu. To sugeriše da bi nešto tako jednostavno kao što je lice pacijenta uskoro moglo biti ključ za precizniju, humaniju i personalizovaniju negu.

Naučnici su u radu istakli da će biti potrebno testiranje na većim grupama pacijenata i dalja istraživanja kako bi se „utvrdilo da li se rezultati mogu proširiti na pacijente sa drugim bolestima.“

 

Bonus video:

 

Šta se desi kada počupamo jednu sedu dlaku? #najzena #zena #fyp #viral #viralvideo #viraltiktok #fyf ♬ original sound - Najzena.rs

 

 

Komentari (0)