U svetu godišnje od raka jajnika oboli 250 hiljada žena, a više od polovine izgubi bitku s ovom bolešću.
Gorica Đukić iz Udruženja pacijenata obolelih od raka jajnika i grlića materice "Progovori", govorila je na ovu temu.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
— U našoj zemlji godišnje od raka jajnika oboli oko 800 žena, dok njih 450 izgubi bitku s ovom opakom bolešću. Ovu bolest zovu i tihi ubica jer su simptomi veoma specifični, jer pre navode na gastroenterološke probleme nego na ginekološke, a to je zatvor, bol u donjem delu stomaka, neobično vaginalno krvarene. Ovo su sve simptomi koje ako žena primeti, treba da ode da se javi ginekologu — ističe Gorica Đokić.
Ona takođe ističe da za ovaj rak ne postoji rani skrining, za rano otkrivanje.
— Ne postoji skrining program, žene ne idu redovno na ginekološke preglede i rak jajnika se u oko 70 odsto slučajeva otkriva u uznapredovaloj fazi kada je veća verovatnoća povratka bolesti. Zato se ne sme propustiti nijedna mogućnost poboljšanja ishoda lečenja i preživljavanja kroz pravovremeno i optimalno lečenje — rekla je Đokić i dodala da je dvanaest godina od kako su žene u Udruženju progovorile i kako podižu svest o raku jajnika, edukuju, saradjuju sa zdravstvenim vlastima, sa ciljem da se ideja o ranom otkrivanju simptoma bolesti i pravovremenom lečenju što više proširi.
Ona je napomenula da je važno reći i da je u Srbiji pre šest meseci pokrenuto HRD testiranje za pacijentkinje sa karcinomom jajnika. Kako je objasnila, dok već uspostavljeno BRCA testiranje traži samo mutacije u BRCA genima, HRD testiranje ide korak dalje i gleda širu genetsku sliku tumora, piše b92.
Bonus video: