Britanski ginekolozi su upozoreni na zabrinjavajući porast slučajeva smrtonosne bolesti koja izjeda tkivo, a pogađa genitalije pacijenata.
Medicinski poznata kao nekrotizirajući fascitis, ova retka, ali ozbiljna infekcija zabeležena je u 20 potvrđenih slučajeva tokom poslednje dve godine, prema podacima lekara iz ,,NHS Trust"-a bolnice Šruzberi i Telford – što je više nego u prethodnoj deceniji, kada je bilo 18 slučajeva.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Iako uzrok ovog naglog porasta nije poznat, lekari smatraju da bi mogao biti povezan sa porastom bakterijskih infekcija ili sa oslabljenim imunitetom usled mera zatvaranja tokom pandemije kovida.
Kako bi ukazali na opasnosti, stručnjaci su istakli tri slučaja u kojima su žene obolele od bolesti koja izjeda tkivo u predelu vulve – spoljašnjih delova ženskih genitalija.
U jednom od slučajeva zabeleženih u izveštaju, žena je preminula samo nekoliko sati nakon što je primljena u bolnicu.
Uzrok
Stručnjaci iz oblasti sugerišu da bolest može nastati usled povreda izazvanih brijanjem intimne regije, ili čak grubim se**ualnim odnosom.
Nekrotizirajući fascitis se javlja kada bakterije uđu kroz postojeću ranu i prodru u dublje slojeve kože.
Kada dospeju u tkivo, bakterije počinju brzo da se razmnožavaju i šire – u roku od svega nekoliko sati.

Shutterstock
Kako se bakterije razmnožavaju, oslobađaju toksine koji uništavaju tkivo, što je ovoj bolesti i donelo nadimak „jede meso“.
Autori izveštaja, objavljenog u časopisu BMJ Case Reports, naveli su da žele da podignu svest o nekrotizirajućem fascitisu koji pogađa genitalnu regiju.
„Ova serija slučajeva ima za cilj da poveća svest ginekologa o ovoj po život opasnoj bolesti, kako bi se sprečilo kašnjenje u dijagnozi i lečenju koje je ključno za izbegavanje loših ishoda po pacijentkinje“, napisali su autori.
Alarm za uzbunu
Prva pacijentkinja, čiji je slučaj bio i najteži, primetila je malu promenu – kao bubuljicu – na pubičnom predelu (mons pubis), delu masnog tkiva iznad genitalija.
Isprva je odlučila da sačeka da li će samo od sebe proći, ali se kasnije obratila izabranom lekaru, koji je, sumnjajući na kožnu infekciju, prepisao osnovnu terapiju antibioticima.
Međutim, stanje promene na koži, kao i njeno opšte zdravlje, pogoršalo se tokom narednih pet dana.

Shutterstock
Nakon što je prva pacijentkinja potražila pomoć na odeljenju hitne pomoći, otkriveno je da je nekrotizirajući fascitis već uzeo maha – infekcija se proširila sa mesta promene na spoljašnje usne vagine, kao i na donji deo stomaka.
Uprkos tome što su lekari hitno pristupili uklanjanju mrtvog tkiva, pacijentkinja je preminula od sepse – prekomerne reakcije imunog sistema na infekciju – samo 28 sati nakon postavljanja dijagnoze.
Infekcija
Druga pacijentkinja zatražila je hitnu pomoć zbog otoka od 3 cm u vulvalnom predelu, za koji se ispostavilo da je apsces – nakupina gnoja usled infekcije.

Shutterstock
Tokom narednih 12 sati, lekari su primetili da se gornja trećina spoljašnjih genitalija „razgradila“ usled delovanja bakterije koja jede tkivo.
Na kraju je morala da prođe kroz tri operacije radi uklanjanja mrtvog tkiva, kao i rekonstruktivnu hirurgiju kako bi se izgled genitalija obnovio.
Hitna operacija
Treća pacijentkinja, za razliku od prethodne dve, razvila je nekrotizirajući fascitis u vulvalnoj regiji nakon planirane histerektomije – operacije uklanjanja materice.
Vratila se u bolnicu žaleći se na bolove na mestu operacije i povišenu temperaturu.

Shutterstock
Dalja ispitivanja su otkrila mrtvo tkivo, te je hitno operisana kako bi se ono uklonilo.
Preživela je, ali su lekari napomenuli da je pretrpela veliki bol i nelagodnost nakon operacije, a trenutno čeka na dalju negu i oporavak.
Izveštaj
Profesor Bil Salivan, stručnjak za mikrobiologiju i imunologiju na Univerzitetu Indijana, koji nije učestvovao u izveštaju, rekao je da nekrotizirajući fascitis može da se javi bilo gde na telu gde postoji rana.

Shutterstock
Istakao je da slučajevi ove bolesti u ženskoj genitalnoj regiji mogu imati više uzroka.
„Vaginalni nekrotizirajući fascitis može nastati kao posledica grubog se**a, pirsinga, kozmetičkih ili hirurških zahvata,“ rekao je za Live Science.
Posekotine
Druge potencijalne povrede, poput posekotina tokom lične nege (npr. brijanja), takođe mogu biti okidač.
Jedna žena je 2017. godine prijavila da je skoro izgubila noge zbog nekrotizirajućeg fascitisa koji je nastao nakon što je posekla bubuljicu na preponi prilikom brijanja bikini zone.

Shutterstock
Profesor Salivan je dodao da se slaže sa apelom autora izveštaja da ginekolozi treba da budu pažljiviji i svesniji ove bolesti.
„Vaginalni nekrotizirajući fascitis može biti posebno opasan jer ga je često teže pravovremeno dijagnostikovati,“ rekao je.
„Ginekolozi možda nemaju nekrotizirajući fascitis u vidu kao moguću dijagnozu, a hirurške intervencije, koje su obično neophodne kako bi se bolest zaustavila i uklonilo mrtvo tkivo, mogu biti ograničene,“ navodi se u izveštaju.
Nekrotizirajući fascitis, bez obzira na regiju u telu, retko se javlja u Ujedinjenom Kraljevstvu, sa svega oko 500 prijavljenih slučajeva godišnje.
Lečenje
Ishod za pacijente u velikoj meri zavisi od brzine dijagnostikovanja i pravovremenog pristupa hirurškom zahvatu i antibioticima.
U nekim slučajevima, da bi se spasio život, pacijenti moraju da prođu kroz amputaciju celih ekstremiteta.
Prethodne studije u SAD-u pokazale su da samo oko polovina pacijentkinja koje razviju vulvalni nekrotizirajući fascitis preživi.

Weyo / Alamy / Alamy / Profimedia
Početni simptomi uključuju jak bol ili utrnulost oko posekotine ili rane, oticanje pogođenog područja, kao i simptome slične gripu poput povišene temperature i umora.
U kasnijim fazama dolazi do povraćanja i dijareje, mentalne konfuzije, kao i pojave crnih, ljubičastih ili sivih mrlja i plikova na koži.
Nekrotizirajući fascitis je hitno medicinsko stanje, i svakome ko primeti ove simptome NHS savetuje da odmah pozove hitnu pomoć ili se uputi na odeljenje hitne pomoći.
Bonus video: