Porast broja dece u Hitnoj pomoći u Srbiji: Simptomi opasnih virusa na koje treba obratiti pažnju

Slobodanka Ćorić Vesti 19.11.2024 14:14 0

Stomačni virusi zahvatili decu u vrtićima i nižim razredima: Dijareja, povraćanje i povišena temperatura uzrokuju zabrinutost

deca kod doktora

Shutterstock

Među decom u vrtićima i nižim razredima škola trenutno haraju stomačni virusi poput rotavirusa, adenovirusa i norovirusa, koji se najčešće manifestuju kroz dijareju, povraćanje i povišenu telesnu temperaturu. Zbog ovih simptoma, mnogi roditelji su bili primorani da pozovu Hitnu pomoć.

Tokom noći između nedelje i ponedeljka, Hitna pomoć u Beogradu imala je pet pedijatrijskih poziva. Prema nezvaničnim informacijama, roditelji su zvali zbog povišene temperature i dijareje kod svoje dece.

Pedijatar Saša Milićević objašnjava da među decom trenutno dominiraju stomačni virusi kao što su rotavirus, adenovirus i norovirus, ali i "obične" respiratorne infekcije, koje mogu imati slične simptome kao stomačni virusi.

„Rota, adeno i norovirus izazivaju dijareju, povraćanje i loše opšte stanje kod dece, ali treba imati na umu da i respiratorni virusi, koji napadaju disajne organe, takođe ponekad mogu izazvati dijareju, pa čak i povraćanje“, objašnjava dr Milićević za Blic.

Opasnost od dehidracije

Dr Milićević podseća da stomačni virusi kod dece mogu biti znatno ozbiljniji nego kod odraslih, jer mogu izazvati dehidraciju, što je posebno opasno za mališane.

„Stomačni virusi se najčešće javljaju kod dece u kolektivima, poput vrtića i škola. Kod dece, povraćanje i dijareja gotovo uvek dovode do dehidracije, što može biti vrlo opasno, dok je kod odraslih to znatno ređe“, kaže Milićević.

Zbog toga, ključno je da se detetu tokom bolesti stalno daje tečnost, ali u malim količinama. Preporučuju se čajevi od nane ili kamilice, kao i elektroliti:

„Povraćanjem i dijarejom gube se elektroliti, a to može dovesti do ozbiljnih problema. Zato je važno da se ti elektroliti nadoknade. Preparati sa elektrolitima mogu se nabaviti u svakoj apoteci“, savetuju pedijatri.

Preporuke za ishranu i lekove

Kada su deca u ovakvom stanju, roditeljima se ne savetuje da insistiraju na hrani. Umesto toga, treba se fokusirati na unos tečnosti.

„Deca koja imaju ove simptome obično ne mogu da jedu. Ako ipak morate da im ponudite hranu, neka to bude lagana hrana. Staro pravilo da treba jesti kad si bolestan – ne važi u ovom slučaju“, dodaje dr Milićević.

Povišena temperatura koja prati stomačne viruse obično ne prelazi 38,5 stepeni, a ukoliko je potrebno, roditeljima se savetuje da detetu daju lek za snižavanje temperature. Najbolje je koristiti lekove iz grupe paracetamola, koji najmanje iritiraju stomak.

„Antibiotici nisu potrebni, jer su ovi problemi obično izazvani virusima, a ne bakterijama. Dete treba da miruje i ne treba da ide u školu ili vrtić. Takvo dete mora biti izopšteno iz kolektiva, kako zbog svog zdravlja, tako i zbog zdravlja drugih“, naglašava pedijatar.

Kada je vreme za lekarsku pomoć?

Dr Milićević savetuje da roditelji potraže lekarsku pomoć ako je dete:

  • malaksalo
  • odbija da pije tečnost
  • lošeg je opšteg stanja

Povećana virulentnost norovirusa

Inače, Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) upozorila je prošle nedelje na veći broj slučajeva norovirusa, poznatog kao „zimska stomačna buba“, koji je ove sezone daleko virulentniji nego prethodnih godina. Prema njihovim saznanjima, glavni razlog za povećanje broja slučajeva je nova varijanta virusa, poznata kao GII.17, koja je prvi put otkrivena u Japanu 2014. godine.

Komentari (0)
Loading