Željko Samardžić se suočio sa sindromom koji češće napada žene: 5 simptoma autoimune bolesti sa kojom se pevač bori

Izvor: Nedeljko Tišanović Vesti 03.10.2024 13:53 0

Otvoreno je progovorio o svojoj borbi.

Zorana Mandic/ATAImages

Zorana Mandic/ATAImages

Čuveni pevač Željko Samardžić suočio se sa autoimunom bolešću, a o svojoj borbi otvoreno govori.

Željko je otkrio od kakvog sindroma je oboleo, te izneo u javnost niz detalja.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

Bolest koja smanjuje funkciju štitaste žlezde podrazumeva simptome koji mogu da se javljaju mesecima ili godinama, ali ih pevač dugo nije prepoznao.

— To je jedna autoimuna bolest štitne žlezde koja stvara povremene probleme. Čim sam krenuo sa redovnim terapijama, sve je bilo u redu. Svako jutro popijem po jednu tableticu i to je to — kazao je Samardžić nedavno, piše Blic. 

— Žene uglavnom obolevaju od te bolesti, ali, eto, mene je zadesilo i nosim se sa tim kako znam i umem. Kasnije sam saznao da dosta mojih prijatelja ima Hašimoto sindrom, a ja sam ga imao dugo, a da to nisam ni znao — rekao je potom pevač, a ovaj poremećaj uticao je da promeni životne navike.

Hashimoto tiroiditis predstavlja autoimuno oboljenje štitaste žlezde i najčešći je uzrok hipotireoze. To znači da u određenom trenutku imuni sistem počne proizvoditi antitela na ćelije sopstvene žlezde, napada je i time smanjuje njenu funkciju. Ta antitela su poznata u laboratorisjkim analizama kao Anti TPO (anti-tireoperoksidazna antitela) i Anti Tg (anti-tireoglobulinska atnitela).

Ukoliko hipotireoza dugo godina ostane neprepoznata, imuni sistem će biti u disbalansu, tako da postoji rizik da se razviju i druge autoimune bolesti.

Razvoj Hashimoto tireoiditisa može biti praćen u pet stadijuma:

  • U prvom stadijumu osoba nema znakove bolesti i hormonalni status je u granicama referentnih vrednosti. Još uvek se ne detektuju antitela. Ova faza je poznata kao „nulta faza“.
  • U drugom stadijumu imune ćelije počinju napadati tkivo štitaste žlezde i stvaraju se antitela. U ovoj fazi hormonalni status je u granicama referentnih vrednosti.
  • U trećem stadijumu, poznatom kao subklinički stadijum, štitasta žlezda, polako počinje da gubi sposobnost da sintetiše hormone. Zapaža se porast koncentracije TSH, dok su T3 i T4 u okviru referentnih vrednosti.
  • U četvrtom stadijumu veći deo tkiva štitaste žlezde je oštećen i zamenjem nefunkcionalnim ožiljnim tkivom. Laboratorijski nalazi pokazuju pad proizvodnje hormona T3i fT4. Tek u ovoj fazi se najčešće postavlja dijagnoza Hashimoto tiroiditisa i započinje se sa lečenjem.
  • Tokom petog stadijuma se mogu javiti i druge autoimune bolesti kao što su viteligo, celijakija, psorijaza, multipla skleroza, reumatoidni artritis, lupus eritematodes, Sjögren-ov syndrome…
  • Podizanje svesti o ovoj bolesti važno, kako bi se pravovremeno dijagnostikovala i kako bi se pomoglo roditeljima i deci u prihvatanju novih životnh navika, a u cilju prolongiranja napredovanja bolesti, piše na sajtu Udruženja pacijenata sa bolestima štitne žlezde "Krila u nama".  


    Bonus video:

     

    Sin Majkla Džeksona otkrio šta je sve pevač zahtevao od svoje dece! #najzena #najzenasrbije #fyp #foryoupage #foryou #fypシ゚ #michaeljackson ♬ original sound - Najzena.rs

     

    Komentari (0)