Dugovečnost se ne odnosi samo na to koliko dugo živite, već je važno da ostanete zdravi što je duže moguće. Test sedi-ustani može biti dobar način da se utvrdi koliko ste zdravi, a može čak i predvideti koliko ćete dugo živeti, pokazuju istraživanja, a piše magazin „Today“. "To je pokazatelj vašeg zdravlja", rekla je doktorka Natali Azar.
Kako izgleda test sedi-ustani?
"Ovaj test uključuje stajanje, sedenje, pa ponovno stajanje", objasnila je doktorka. Test započinjete stojeći, sednete prekrštenih nogu na pod, a zatim ponovo ustanete. Morate preći iz stajaćeg u sedeći položaj i nazad bez korišćenja ruku ili bilo kojeg dela tela, osim nogu. Pogledajte u videu kako se test radi.
Ovaj jednostavan test je efikasan pokazatelj zdravlja jer morate imati snažno kardiovaskularno zdravlje, dobru ravnotežu, agilnost, fleksibilnost i snagu tela i nogu da biste mogli da ga uradite, objasnila je doktorka.
Predviđa dužinu života
Studija iz 2012. godine otkrila je da test sedi-ustani može predvideti dužinu života kod osoba između 51 i 80 godina. "Studija je otkrila da što je rezultat niži, to je sedam puta veća verovatnoća da ćete umreti u sledećih šest godina", rekla je doktorka Azar.
Ali, ljudi s najnižim rezultatom u studiji bili su i najstariji, što znači da su takođe imali najveći rizik od smrti u sledećih šest godina. "To ne znači da test nije legitiman ili da vam ne može reći ništa o zdravlju čak i ako imate manje od 51 godine", istakla je doktorka.
Kako se test boduje
Počnite stajanjem i dajte sebi deset bodova. Sednite na pod s prekrštenim nogama. Ponovno ustanite. Oduzmite bod svaki put kada koristite ruku, koleno, podlakticu ili stranu noge kao pomoć. Ako možete da sednete i ustanete bez pomoći, postigli ste savršenih 10 bodova. Ako uopšte ne možete da ustanete, vaš rezultat je nula. "Cilj je postići osam bodova i više", rekla je doktorka.
Test ne uzima u obzir povrede, pa nemojte da ga radite dok ne ozdravite, ili ne uzimajte rezultate kao konačne ako niste u formi ili imate povredu. "Test takođe ne uzima u obzir mišićno-koštana ograničenja", objasnila je doktorka. Dakle, ako imate problema s pokretljivošću, vaš rezultat možda nikada neće biti 10 bodova. To ne znači da niste zdravi i u formi. Ako dobijete loš rezultat, nemojte to uzimati previše k srcu, savetuje doktorka Azar. Ne možete kontrolisati tok vremena i proces starenja, ali možete da radite na poboljšanju svoje kondicije.
Bonus video: