Neobična saudijska princeza je simbol otpora: Amira Al-Tavel predstavlja glas potlačenih žena

Vesti 05.04.2023 10:35 0

Amira Al-Tavel je jedna od najpriznatijih svetskih filantropa i simbol feminizma u svojoj zemlji, koja je posebnu pažnju zavredela kada je postala princeza udajom za princa Alvalida Bin Talala i tako dobila svoje mesto u čuvenoj porodici Saud.

Neobična saudijska princeza je simbol otpora: Amira Al-Tavel predstavlja glas potlačenih žena

Profimedia

Amira Al-Tavel je rođena 6. novembra 1983. godine u Rijadu, Saudijska Arabija. Ćerka je Ajdana bin Najefa Al-Tavela. Kada su joj se roditelji razveli, odgajale su je baka i majka u Rijadu. Njeno puno ime je Amira bint Aidan bin Najef Al-Tavel Al-Otaibi, dok se najčešće služi samo imenom Amira, što zapravo, sudbinski, znači "princeza". 

Prvi veliki korak u javnost desio se kada je sa 18 godina dobila priliku da vodi intervju za školski list sa princom Al-Validom Bin Talalom, svojim budućim suprugom. 

Diplomirala je sa "magna cum laude" na Univerzitetu u Nju Hejvenu i dobila diplomu poslovne administracije, razvijajući svoj već prirodni poslovni talenat i političko oštroumlje.

Susret sa Alvalidom bin Talalom bio je iznenađujuć, a razgovor koji je trebalo da traje deset minuta u njegovoj palati odužio se na puna dva sata. To je bio sudbinski susret i jih dvoje su se ubrzo venčali.  

Neobična saudijska princeza je simbol otpora: Amira Al-Tavel predstavlja glas potlačenih žena

Profimedia

 

Kako je Amira kasnije pričala, prepoznali su se od prvog trenutka. Na put ljubavi nije mogla stati ni razlika u godinama. Princ je od nje stariji 28 godina. Premda se udala za jednog od 30 najbogatijih ljudi na svetu, to Amiri nije pružalo istinsko zadovoljstvo.

- Nisam htela da budem od onih devojaka koje sede kod kuće i ne rade ništa - izjavila je svojevremeno.

Od njenog razvoda od princa Alvalida bin Talala al Sauda, ona više nije princeza i takođe ne pripada kraljevskoj kući svog bivšeg muža, kući al Sauda.

Princeza Amira bila je Alvalidova četvrta nevesta. Bili su u braku osam godina, ali je Alvalid u intervjuu za "Saudi Gazette" 2015. otkrio da su se rastali.

- Zvanično sam se razdvojio od princeze Amire Al-Tavel, ali ona ostaje osoba koju poštujem. Ona je predstavljala saudijske žene na najbolji način kroz njena različita učešća na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou - rekao je on za "Saudi Gazette".

Kako su mnogi mediji isticali, Amira je bila njegova "trofejna" supruga, s obzirom na mladost i lepotu, koju je princ želeo da pokazuje javnosti. Kada je to shvatila, predala mu je papire za razvod i postala prva arapska princeza koja se javno suprostavila svom suprugu. 

Ipak, za vreme braka princ Al-Valid bin Talal al Saud bio je njen veliki oslonac. Imenovao je svoju tadašnju suprugu za potpredsednika i šefa izvršnog odbora fondacije Alvalid bin Talal u Saudijskoj Arabiji, Alvalid bin Talal fondacije - Global, (sada poznata pod imenom Alvalid filantropy) i predsednicu Time Entertainmenta, gde je bila uključena u niz humanitarnih projekata u Saudijskoj Arabiji i širom sveta.

- On mi je veoma velika podrška. Blagoslovena sam što sam se udala za takvog čoveka koji vidi sopstvenu moć kroz osnaživanje drugih. Podržavao je prve žene pilote. Kaže: "Ako žena ne može da vozi u Saudijskoj Arabiji, može da leti". Čak 60 odsto njegove kompanije čine žene. On zaista veruje da ako podržavate žene, podržavate zajednicu. Treba nam više muškaraca poput njega u našoj zemlji, koji ne samo da podržavaju žene, već o tome i javno govore - pričala je Amira o svom suprugu u intervjuu za "Forbes".

Neobična saudijska princeza je simbol otpora: Amira Al-Tavel predstavlja glas potlačenih žena

Profimedia

 

Nekadašnja princeza poznata je po humanitarnom radu. Otvorila je sirotište u selu u Burkini Faso i otputovala u Pakistan kako bi pružila pomoć i pomoć žrtvama poplava u zemlji i podržala obrazovanje. Zajedno sa princom Filipom, vojvodom od Edinburga, Amira je takođe zvanično otvorila Centar za islamske studije princa Alvalida Bin Talala na Univerzitetu u Kembridžu, gde je od princa Filipa primila medalju za izuzetnu doprinos filantropiji.

Predvodila je misiju pomoći u Somaliji, gde su ona i njen bivši suprug, princ Alvalid bin Talal, nadgledali distribuciju pomoći koju je sponzorisala Fondacija.

Ona je govorila na posebnoj sesiji na Globalnoj inicijativi Klinton 2011. pod nazivom "Glasovi za promene na Bliskom istoku i severnoj Africi", u kojoj je sa Bilom Klintonom razgovarala o svojim stavovima o aktuelnim pokretima za promene u regionu.

Amiru nazivaju "glasom žena u Saudijskoj Arabiji."  Često komentariše prava žena i našla se u nezgodnoj poziciji zbog komentara o ženama vozačima, kada je rekla da želi da bude među prvim ženama koje će voziti automobil ulicama Saudijske Arabije.

Sad već bivša princeza odupire se restriktivnim zakonima koji diskriminišu žene u njenoj zemlji, te ne nosi tradicionalni hidžab kako bi bila pokrivena. Ona je postala simbol otpora i feminizma u islamskom svetu.

Njen cilj je da pokaže devojčicama da ne postoje princeze, niti bajke, ali da ih same one mogu napraviti uz pomoć snažnog duha i truda koji će negovati.

U pomenutom intervjuu za "Forbes" govorila je i o stanju školovanih žena u svojoj zemlji:

- Najveći je pravni sektor. Imamo žene koje diplomiraju pravo, ali ne mogu da dobiju licencu. Ne mogu da dobiju licencu, jer moraju da obavljaju praksu u trajanju od tri godine. I ne mogu da obave praksu dok ne dobiju licencu. Dakle, to je veliki čvor. U Fondaciji Bin Talal pokrenuli smo radionicu za 600 žena advokata da iznesu svoje mišljenje. Ako budemo imali više žena u sudovima, neizbežno ćemo imati žene sudije. Ženama će biti mnogo bezbednije i udobnije da budu na sudovima. Zamislite da dolazite u okruženje u kom dominiraju muškarci. Muški advokati, muške sudije, muško sve. Ti si jedina žena tamo i moraš da objasniš privatnu situaciju u svom slučaju. Zaista ne možete. Na kraju ste na pogrešnoj strani stvari. Imati više žena u pravnom sistemu meni je veoma važno, jer dolazim iz porodice srednje klase. Moja mama je razvedena. Moja tetka je razvedena. Znam kroz šta su prošle. Ne želim da vidim da nijedna žena ponovo prolazi kroz to. 

 

 

Komentari (0)
Loading