Osećanja napetosti, zabrinute misli i brige koje se ponavljaju predstavljaju anksioznost koju mogu i deca da pokazuju. Ovo stanje može izazvati fizičke simptome, poput znojenja, vrtoglavice i ubrzanog rada srca. Važno je da roditelji budu svesni znakova i reaguju na vreme. Kod ove dece treba primenjivati drugačije metode disciplinovanja, tvrdi psiholog, mama i edukator za odgoj Džejmi Bloš.
Anksioznost kod dece
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Psiholog je na svom Instagramu objasnila kako se ispoljava anksioznost kod dece. "Deca koja su anksiozna su osetljivija na pretnje i stres. Njihova anksioznost često je ukorenjena u nedostatku samopouzdanja, u njihovu sposobnost da se nose s osećajem preopterećenosti. Zbog toga su osetljivija na dobijanje kazne", objasnila je psiholog. "Umesto da se bavi uzrocima njihove anksioznosti, kazna može učiniti da se deca osećaju nesigurnije i uplašenije, pogoršavajući njihovu emocionalnu uznemirenost", navodi.
Drugačije strategije disciplinovanja
Prema psihologu, roditelji anksiozne dece treba da primenjuju sledeće metode discipliniranja.
1. Budite njihov emocionalni trener
"Treneri stoje sa strane, pružaju podršku i smernice, ali ne prelaze granicu i ne ometaju iskustva. Pružite podršku priznavanjem i vrednovanjem njihovih emocionalnih iskustava i budite sigurno utočište", savetuje psiholog.
2. Naučite decu da pobede anksioznost
"Pomozite deci da svoju anksioznost zamisle kao unutrašnjeg ratnika koji pokušava da pomogne, ali je preterano zaštitnički nastrojen, ili kao lukavog varalicu koji pokušava da ih kontroliše. Podstaknite ih da smišljaju ime za anksioznost i da ga koriste kada se pojavi. Tako će se deca odvojiti od svojih briga, umesto da ih doživljavaju kao nepromenljivi deo svoje ličnosti."
3. Usmerite se na prihvatanje, a ne na uklanjanje
Prihvatanje anksioznosti će pomoći deci da nauče da tolerišu svoju anksioznost. "Ne možete se potpuno rešiti anksioznosti; ona je deo univerzalnih ljudskih osećanja. Decu i odrasle možemo učiti strategijama za upravljanje reakcijom našeg nervnog sistema na anksioznost, ali usmeravanje na uklanjanje može stvoriti samoprezir i stalne cikluse anksioznosti", zaključila je psiholog.
Bonus video: