Na prosečnu svadbu u Srbiji dođe u proseku 200 -250 gostiju, a troškovi iznose oko 20 hiljada evra, kažu organizatori venčanja, a prenosi RTS.
Nije onda čudno što su se i pokloni promenili, pa su lampe i umetničke slike zamenile koverte. Ipak, nisu troškovi svadbe najveći problem budućih mladenaca. Pre nekoliko dana zacrvenelo se Žarkovo. Nije stadion jedino mesto gde se mogu upaliti baklje. Svoju svrhu su dobile i na jednoj prosidbi. Navijalo se za ljubav. Zatim sledeći najlepši, ali i najviše deo za mladence – organizacija svadbe.
Prošle godine bilo je skoro 35 hiljada proslava. Više nego inače, jer je korona mnogim mladencima, ali i restoranima poremetila planove. U proseku ih godišnje u Srbiji bude 25 hiljada, u Beogradu 10 hiljada. Milanu Bujakoviću i njegovoj verenici je posle pandemije najveći zadatak bio pronalazak sale. "Nakon korone, kad se sve otvorilo, ljudi su nagrnuli. Mnogo je svadbi bilo zakazano pre korone, bilo je odloženo. Bila je ogromna potražnja za restoranima, salama. Zaista nije bilo lako izabrati dobar, pravi restoran za veselje", pravi restoran za veselje.
Boško Bubanja, predsednik Udruženja ivent industrije napominje da je situacija ove godine malo ležernija.
Rezervacije i godinu i po dana unapred
Ipak, ako želite da sve bude onako kako ste zamislili, sve se rezerviše i godina i po dana unapred. Marijana Vukadin, direktorka agencije za organizaciju venčanja ističe da mladi sad znaju da treba na vreme krenuti, obezbediti neke stvari - restoran, muziku, odnosno već u januaru zakazati događaje u crkvi, crkve.
"Za dve nedelje možemo kompletno sve da završimo, u tom smo poslu. Ali problem može biti da nešto što oni trenutno žele nije trenutno slobodno", dodaje Vukadin. Korona je donela i finansijske promene, teške za mladence. Sada su svadbe do 40 odsto skuplje, najviše zbog restorana. Prosečna u Srbiji, oko 200 ljudi, košta do 20 hiljada evra.