Reči roditelja imaju veliki uticaj na decu. One mogu podržati dete u razvijanju zdravog samopouzdanja ili ostaviti duboke emotivne ožiljke. Iako se mnoge svakodnevne fraze mogu činiti bezazlenim, njihova učestalost i ton mogu imati dugoročne posledice na dečji razvoj. Prema mišljenju psihologa, ovih 7 rečenica roditelji treba da izbegavaju kako bi očuvali zdravu i pozitivnu komunikaciju s decom.
1. "Razočarao/la si me"
Ova fraza kod deteta izaziva osećaj krivice i podstiče ga da misli kako uvek treba sa ispuni roditeljska očekivanja kako bi bilo vredno. Dete koje čuje ove reči, može razviti strah od grešaka i osećaj da njegovi uspesi nisu dovoljno cenjeni.
2. "Zašto ne možeš da budeš kao..."
Poređenje s drugima kod dece stvara osećaj manje vrednosti. Često korišćenje ove fraze može uzrokovati zavist i komplekse, zbog čega dete oseća da nikada neće biti dovoljno dobro.
3. "Prestani da kukaš, to nije problem"
Kada roditelji obezvređuju dečje emocije, deca počinju da ih potiskuju i povlače se u sebe. Takav stav može dovesti do toga da se dete oseća neprihvaćeno ili nevažno.
4. "Preosetljiv/a si"
Nazivanje deteta preosetljivim može ga navesti da se stidi svojih emocija i smatra ih slabostima. Osećanja su normalna i deca treba slobodno da ih izražavaju kako bi naučila da upravljaju njima.
5. "Ništa ne možeš da uradiš kako treba"
Ova fraza podstiče osećaj nesposobnosti. Kritikovanje svakog poteza deteta može ga obeshrabriti da pokuša nove stvari i smanjuje njegovu veru u sopstvene sposobnosti.
6. "Stidim te se!"
Ova izjava prenosi poruku da je dete sramota za porodicu, stvarajući kod njega osećaj krivice i nesigurnosti. Umesto toga, roditelji treba da usmere kritiku prema ponašanju, a ne prema detetu.
7. "Ja sam te odgajio/la, a ti..."
Ova fraza manipuliše osećanjem dužnosti prema roditeljima i uliva detetu osećaj krivice. Time dete može osetiti da njegove potrebe nisu važne u poređenju s roditeljskim očekivanjima.
.
Video:
.