Jedan od najvećih izazova za roditelje je da vide kako se neko loše ponaša prema vašem detetu i da u isto vreme odluče kada da intervenišu, a kada je bolje pustiti dete da nauči da se brani i brani.
Dečji psiholog Džejmi Bloh ističe da deca koja nemaju samopouzdanje ili koja se pasivno ponašaju u društvenim situacijama mogu biti podložnija vršnjačkom nasilju. Da bi im pomogli, roditelji mogu naučiti decu nekoliko ključnih fraza koje će im omogućiti da se zauzmu za sebe na bezbedan način.
Psiholog Bloh preporučuje pet fraza koje deca mogu da koriste u svakodnevnim situacijama, bilo da su na igralištu, u školi, u društvu...
- „Sad je na meni red, daću ti kad završim”.
- "Ne volim da me tako zoveš. Zovi me mojim imenom."
- "Vi ste odgovorni za svoje telo, a ja sam odgovoran za svoje."
- „Naći ću nekog drugog da se igram. Pozvaću (ime odrasle osobe) da nam pomogne
Bloh ističe da je ključno naučiti decu da asertivnost ne znači sukob, već da im omogućava da izraze svoje potrebe i postave granice na zdrav i siguran način. Pored toga, roditelji ne bi trebalo da očekuju da njihova deca sama nauče ove veštine, već bi trebalo da ih podrže u razvoju ovih veština, prenosi Motherly.
Razvijanje asertivnosti pomaže deci ne samo u društvenim situacijama već iu izražavanju svojih misli i osećanja. Ovaj proces zahteva vreme i strpljenje, a roditelji bi trebalo da podstaknu decu da ovu veštinu vežbaju kod kuće, gde mogu da postave granice i osećaju uverenje da će ih roditelji saslušati i poštovati.
Bonus video: