Ako ste brineta i nekad ste imali pramenove, sigurno znate o kakvoj nepoželjnoj narandžastoj nijasni pričamo, međtim postoji nekoliko načina kako ih možete izbeći, i to bez odlaska u frizerski salon.
Ako se odlučite za svetlije, osunčane pramenove, često se koristi izbjeljivač kako bi se uklonila boja. Kao oksidacijsko sredstvo, izbjeljivač ima sposobnost otvaranja kutikule kose i rastvaranja melanina ili prirodne boje kose. To je, zapravo, glavni "krivac" za dosadne, neželjene narandžaste tonove koji se pojavljuju u kosi već nakon nekoliko ispiranja.
Međutim, postoji i mnogo drugih faktora koji mogu pridoneti neželjenim narandžastim i žutim tonovima, kao što su kvalitet vode, izlaganje suncu i proizvodi koji se koriste. Stručnjaci za pojašnjavaju da se "blajhanjem" razređuje melanin u kosi, a on je odgovoran za boju kosu, odnosno hoće li ona biti svetla ili tamna. Jednostavno rečeno, brinete i crnke imaju pigmente crvene ili narandžaste boje u kosi, a kada dođe do oksidacije, ti tonovi dođu do izražaja.
Koristite ljubičasti šampon
Ako gledate kako pomoći kosi u kućnoj radinosti, stručnjaci savetuju da posegnete za plavim ili ljubičastim šamponom koji "poništava" preterano tople, narandžaste tonove i zadržava one hladnije, svetlije nijanse plave. Ovakvi šamponi pomažu kod neutralizovanja svetlijih pramenova.
Koristite sjaj ili toner
Pre odlaska iz salona, posavetujte se s frizerom i dogovorite tretman nege i sjaja nekoliko nedelja nakon farbanja kose ili pramenova. To će privremeno pomoći da se ne pojave neželjene nijanse, a profesionalac u salonu znaće kako tonirati boju kako bi se neutralizovali medeni i narandžasti tonovi još u salonu. Pramenovi zahtevaju i održavanje pa budite spremni na redovan odlazak u salon kako bi boja ostala sveža.
Koristite filtere za vodu
Voda takođe igra veliku ulogu u životnom veku naše boje kose. Može joj naštetiti hlorisana ili slana voda, kao i visok nivo minerala u običnoj vodi. Stručnjaci zato predlažu korišćenje filtera za pročišćavanje kako bi se sprečilo nakupljanje minerala.
Koristite šampone bez sulfata
Proizvodi koje koristite kod kuće još su jedna stvar koju treba uzeti u obzir. Oni koji sadrže puno hemikalija, posebno alkohola, mogu uticati na boju kose, tvrde stručnjaci, a mogu se nalaziti u šamponima, regeneratorima, uljima, lakovima za kosu... Mnogi profesionalci preporučuju proizvode bez sulfata koji održavaju kosu hidratizovanom i neutraliziraju medene tonove.
Odaberite laganije pramenove
Kada se prvi put odlučite za pramenove, budite strpljivi jer, ako napravite veliki kontrast i u jednom koraku pređete iz brinete u plavušu, može se dogoditi neželjeni efekt. Postupno posvetljeni pramenovi, i to u nekoliko navrata, bolje su rešenje.
Izbegavajte UV zrake
Slično kao i s utucajem vode, i izlaganje suncu može imati neželjene učinke na boju kose. Prekovmerno izlaganje suncu može isušiti kosi i uzrokovati njezno bleđenje. Kada je izložena UV zracima, sve se više ističu topli tonovi kose i narandžasti tonovi dolaze u prvi plan.
BONUS VIDEO