Lažu vas, ne verujte svemu: Evo šta treba da znate o nezi kože, ekspert razbio popularne mitove

Ana Klikovac Vesti 13.07.2025 09:00 0

U eri kada su rafovi drogerija i parfimerija zatrpani nepoznatim sastojcima i visokotehnološkim uređajima, važno je...

lice

Shutterstock

Od poklon-vaučera za tretman „liftinga matičnim ćelijama“, vrednog 40.000 dolara na dodeli Zlatnih globusa do TikTok korisnika koji promovišu „mazanje goveđeg loja“ kao zamenu za kremu sa SPF-om - svet nege kože prepun je viralnih trendova.

U stvari, društvene mreže su znatno doprinele rastu globalnog tržišta za negu kože, koje bi do 2026. godine moglo da dostigne vrednost od oko 150 milijardi funti.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

Čak 61 posto mladih između 18 i 34 godine traži savete na Instagramu, a 64 posto istih korisnika okreće se TikToku radi preporuka. Ali, dok skrolujemo kroz niz popularnih izraza, prolaznih trendova i samoprozvanih „stručnjaka za kožu“, teško je razlučiti šta je zaista medicinski i naučno utemeljeno.

Dezinformacije u eri digitalne dermatologije

„Dezinformacije se šire šest puta brže od tačnih informacija“, kaže dermatolog dr Munib Šah, poznat kao @dermdoctor na TikToku, gde ima više od 18 miliona pratilaca. On naglašava da su mnoge informacije koje se tamo pojavljuju često netačne i bez ključnog konteksta. „Nijanse su ključne kada je reč o kratkim formatima, ali za njih najčešće nema prostora“, dodaje.

Ova nejasnoća odnosi se i na pitanje - ko se danas smatra relevantnim izvorom? Mnogi navodni profesionalci uspešno funkcionišu u sivoj zoni onoga što znači biti „stručnjak za kožu“. „Društvene mreže nisu regulisane. Za razliku od lekara koji su pod strogim nadzorom regulatornih tela, na mrežama svako može uzeti kameru i reći šta god poželi - bez ikakvih posledica ili odgovornosti za širenje netačnih informacija“, kaže konsultantkinja dermatologije dr Amna Adel.

lice

Shutterstock

 

U eri kada su rafovi drogerija i parfimerija zatrpani nepoznatim sastojcima i visokotehnološkim uređajima, važno je znati kome i čemu verovati. Prvi korak? Uočiti crvene zastavice. Najčešća među njima? Brza rešenja za kožu.

Pijenje hlorofila, stavljanje krompira na bubuljice, mazanje životinjske masti - ako ste makar jednom zavirili u TikTok školu nege kože, nije vam teško da prepoznate ove mikrotrendove. Iako se mnogi od ovih mamaca za klikove predstavljaju kao provereni, često su loše istraženi i mogu doneti više štete nego koristi. 

„Zbog nedostatka regulacije u industriji suplemenata i nege kože, mnogi od ovih proizvoda nisu zasnovani na dokazima niti su medicinski testirani, što može ugroziti zdravlje kože“, kaže estetska konsultantkinja dr Barbara Kubicka. „Iako je privlačnost brzih rezultata razumljiva, ključno je usvojiti dugoročan i personalizovan pristup, zasnovan na stručnim savetima.“

Dobre strane 

Ali nije sve tako crno. Doktorka Adel ističe i dobre strane društvenih mreža - one su mnoge žene ohrabrile da pažljivije osluškuju potrebe svoje kože i brže prepoznaju eventualne promene. Pojavljuje se i pokret ,,Skintellectuals" - potrošača koji zahtevaju veću transparentnost od industrije lepote i žele da razumeju nauku iza proizvoda koje koriste. 

„Tražite kreatore koji su dosledno tačni i transparentni, koji se drže svoje oblasti i otvoreno govore o eventualnim sponzorstvima“, savetuje dr Šah.

horoskop

Shutterstock

 

Doktorka Adel preporučuje i da proverite veb-sajt General Medical Council (GMC) , kako biste se uverili da su oni koji tvrde da su dermatolozi zaista kvalifikovani za davanje naučno utemeljenih saveta. „Poverenje se gradi kroz tačnost i vreme“, dodaje dr Šah.

Bez obzira na to kakav nas novi trend sa TikToka ili Instagrama čeka, postoje načini da se kroz svet nege kože korača sigurnije i informisanije. Samo je važno znati - kome verovati.

 

How I got verified… thanks @Charlotte Palermino ♬ original sound - DermDoctor | Dr. Shah

 

U nastavku pronađite četiri pouzdana sastojka koja će dominirati na skin care tržištu, kao i retke TikTok trendove u beauty svetu koje podržavaju i stručnjaci.

MIKROALGE

Iako su mikroskopski male, ove ekstrakte karakteriše snažan učinak - bogate su vitaminima, mineralima i esencijalnim masnim kiselinama. Bilo da su deo luksuznih krema sa SPF zaštitom ili seruma za hiperpigmentacije, mikroalge su u 2025. među najzastupljenijim antioksidansima.

EKTOINI

Prirodni štit protiv stresa. Ektoini su aminokiseline dobijene iz ekstremofila - mikroorganizama koji opstaju u ekstremnim uslovima, poput pustinja.

krema

Shutterstock

 

„U kozmetici, štite kožu od spoljnih uticaja kao što su zagađenje, UV zračenje i suvoća“, objašnjava Mark Kari, suosnivač brenda ,,The Inkey List".

PEPTIDI

„Zahvaljujući svojoj maloj veličini, ove kratke, bioidentične aminokiseline lako prodiru u kožu“, kaže doktorka Tina Meder. „U epidermisu deluju kao signalni prenosioci - zamislite ih kao motivacione govornike koji komuniciraju od jedne ćelije do druge.“

EGZOSOMI

Egzosomi su nedavno identifikovani kao ključni prenosioci između ćelija - nose faktore rasta, proteine i genetski materijal koji pomažu koži da se regeneriše i obnovi“, objašnjava Kari.

Shutterstock

Shutterstock

 

„Zamislite ih kao spoj Amazona i Pelotona - donose koži sve što joj je potrebno da se zaceli, podmladi i stimuliše proizvodnju kolagena, dok istovremeno lično ʼtrenirajuʼ ćelije kože.“

LED NA VRHU

Krioterapija je dugo poznata po svojoj sposobnosti da umiruje i smanjuje otoke, ali TikTok trend ledenih rolera ipak treba uzeti sa rezervom. Efekti su kratkotrajni - ne preterujte i ograničite upotrebu na najviše pet minuta.

SKINIMALIZAM

Komplikovane rutine sa 12 koraka sada su stvar prošlosti. Sve više korisnika bira jednostavnost umesto prolaznih trendova, prenosi Elle.

„Nikada ne budite prvi koji će isprobati novi trend“, savetuje dr Šah. „Sačekajte da se prikupe dugoročni podaci.“

 

Bonus video:

 

ZAŠTO NIKADA NE TREBA BRISATI LICE PEŠKIROM? #najzena #zena #viral #fyp #viraltiktok #fyf #viralvideo ♬ original sound - Najzena.rs

 

Komentari (0)