Jedan od sastojaka za negu kože koji dermatolozi stalno hvale je retinol, a zatim posebno, tretinoin, kao još jedna vrsta retinoida. Hvaljen zbog svojih svojstava koja pomažu u borbi protiv starenja i akni, tretinoin je izuzetno efikasan sastojak koji mnogi dermatolozi preporučuju svojim pacijentima.
Šta je tretinoin i u čemu se razlikuje od drugih vrsta retinoida? Nastavite da čitate da biste saznali.
Šta je tretinoin?
Tretinoin je derivat vitamina A, odnosno retinoid. Retinoidi obuhvataju sve - od retinola do sastojaka poput adapalena i tretinoina. Dermatolozi već decenijama koriste retinoide za lečenje akni i foto-starenja. Par godina unazad povećava se svest o značaju ovih proizvoda, a ovaj prelaz ka preventivnoj nezi, gde žene teže da održe mladalački, zdrav izgled kože proaktivno, dodatno je povećao popularnost retinoida.
Dejstvo
Tretinoin je najpoznatiji po svojim anti-aging i anti-akne sposobnostima. Deluje tako što ubrzava obnavljanje ćelija kože, podstičući odbacivanje starih, oštećenih i podstičući rast novih, zdravih ćelija. Ovaj proces pomaže u otčepljivanju pora, smanjenju sitnih bora i poboljšanju teksture i tona kože.
Osim toga, retinoidi pomažu u zaštiti od razgradnje kolagena. Tretinoin takođe može posvetliti hiperpigmentaciju i sprečiti nastanak novih akni, što ga čini svestranim i izuzetno efikasnim tretmanom za različite probleme sa kožom.
Benefiti
Retinoidi, pa tako i tretinoin, smatraju se jednim od najboljih sastojaka za zrelu kožu. Ciljano deluje na sitne bore koje se pogoršavaju s godinama, kao i u podsticanju proizvodnje kolagena, prirodnog proteina koji se smanjuje s godinama.
Vremenom, uz kontinuiranu upotrebu, tretinoin podstiče proizvodnju kolagena i poboljšava teksturu i ton kože kroz povećano obnavljanje ćelija. Tretinoin takođe pomaže u ublažavanju staračkih pega i hiperpigmentacije, rezultirajući u ujednačenijim tenom. Štaviše, može poboljšati elastičnost i čvrstoću kože.
Kako koristiti tretinoin?
Pošto je tretinoin jači retinoid, važno je da ga ne koristite bez konsultacije s dermatologom. Uvodi se u rutinu postepeno - svake druge noći, a prelazi na svakodnevnu upotrebu tek kada koža postane tolerantna. Ako primetite jaču iritaciju, u redu je da smanjite učestalost upotrebe na nekoliko dana dok se vaša koža ne navikne.
Nanesite količinu srazmernu zrnu graška, ravnomerno preko očišćene kože, izbegavajući osetljiva područja kao što su oči i usta. Sledeći korak je jedan od najvažnijih, jer retinoidi mogu biti vrlo isušujući: hidrirajte, hidrirajte, hidrirajte lice kremom kako biste smanjili suvoću i minimizirali iritaciju. Takođe, tretinoin se koristi isključivo noću jer može biti inaktiviran izloženošću svetlosti. Tokom dana, ne zaboravite kremu za sunčanje sa širokim spektrom zaštite od najmanje SPF 30.
Razlika između tretinoina i retinola
Sada kada ste saznali sve o tretinoinu, vreme je da uporedimo tretinoin i retinol, koji vam može biti poznatiji.
Retinol je vrsta retinoida i, kao i tretinoin, takođe je derivat vitamina A. Međutim, retinol je manje jak, ili manje koncentrisan, od tretinoina. Takođe, retinol je dostupan bez recepta, za razliku od svog jačeg pandana.
S obzirom na to da je tretinoin koncentrisaniji od retinola, može potencijalno izazvati veću iritaciju i suvoću. Smatra se da je efikasniji i brži u čišćenju akni i borbi protiv foto-starenja nego retinol, ali možete iskusiti više nuspojava, kao što je suva koža. Retinol je takođe odličan za akne i borbu protiv starenja, ali može potrajati duže da se vide rezultati u poređenju sa tretinoinom.
Oba proizvoda mogu izazvati nuspojave poput suvoće i crvenila, pa je najbolje da se posavetujete sa dermatologom kako biste videli koji je pravi za vas - posebno ako imate osetljivu kožu ili određena stanja koja lečite. Za kraj, tretinoin ne treba koristiti u kombinaciji sa drugim potencijalno iritirajućim proizvodima, kao što su eksfolijanti ili agresivni čistači, jer to može pogoršati iritaciju kože, objašnjava Elle.
Bonus video: