Kafa je globalno popularno piće poznato po sadržaju kofeina koji se često koristi za podizanje energije.
Međutim, previše kofeina može sa sobom doneti i negativne posledice, uključujući nesanicu, probleme sa probavom, teskobu i uznemirenost kako piše Mayo Clinic.
Dok se individualne potrebe razlikuju, opšte smernice sugerišu da je do 400 mg dnevno bezbedno za većinu odraslih, što je otprilike 3-4 šoljice kafe.
Prednosti i nedostaci kafe
Nekoliko faktora utiče na konzumiranje kafe, kao što je genetska osetljivost na kofein, drugi izvor kofeina u vašoj ishrani, kao i lekovi koji mogu delovati sa kofeinom i postojeća zdravstvena stanja. Osobe sa teskobom, migrenama ili kardiovaskularnim problemima te one koje su trudne ili dojilje možda će trebati da ograniče njihov unos.
Kafa ima brojne zdravstvene dobrobiti, uključujući produženu dugovečnost, smanjen rizik od dijabetesa tipa 2 kroz bolju funkciju jetre i insulina te neuroprotektivne učinke koji mogu smanjiti rizik od Alchajmerove, Parkinsonove bolesti i depresije.
Ipak, kafa bi trebala nadopuniti, a ne zameniti medicinske tretmane.
Preterano konzumiranje kafe može dovesti do kratkoročnih problema poput lošeg sna, migrena, hipertenzije i dehidratacije.
Kako konzumirati kafu?
Preporučuje se postepeno smanjivanje unosa kofeina. Takođe je važno uzeti u obzir i kvalitet kafe koju konzumirate. Organska, sveže kuvana kafa više se preferira jer sadrži manje hemikalija i konzervansa.
Obratite pažnju i šta dodajete kafi. Šećer, aromatični sirupi i šlag takođe dodaju kalorije i nezdrave masnoće koje mogu poništiti zdravstvene dobrobiti kafe.
Bonus video: