Čak i ako vaši tanjiri izgledaju vidljivo čisti, možda ćete primetiti da i dalje mirišu na poslednji obrok ili piće, čak i nakon što ih operete. Miris koji ostaje na tanjirima, posuđu i plastičnim kutijama uzrokuju mikrobi koji se lepe za površine.
Ovi uporni mirisi mogu se pojaviti, bez obzira na to da li ručno perete posuđe ili koristite mašinu za pranje sudova. Ali, ne brinite, možete se osloboditi neprijatnog mirisa uz pomoć nekoliko običnih proizvoda iz domaćinstva.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

Shutterstock
Evo kako da se oslobodite mirisa koji ostaje na posuđu i kako da sprečite da se problem ponovo dogodi.
Ponovno pranje posuđa
Pravilno pranje posuđa sa vrućom vodom i kvalitetnim deterdžentom za pranje sudova koji sadrži sredstvo za odmašćivanje trebalo bi da ukloni film i čestice hrane koje uzrokuju miris i lepe se za posuđe. Da biste to uradili, napunite sudoperu ili plastičnu posudu vrućom vodom i dodajte deterdžent za pranje sudova. Nakon što operete posuđe sa čistim sunđerom ili četkom sa mekim vlaknima, isperite posuđe vrućom vodom kako biste uklonili sve ostatke deterdženta. Stavite ga na stalak za sušenje i ostavite da se osuši na vazduhu. Ne spremajte posuđe dok se ne osuši potpuno.
Potopite ih u sirće
Sirće takođe može učiniti čudo u borbi protiv tvrdokornih mirisa. Napunite plastičnu posudu rastvorom sirćeta i tople vode u odnosu 50:50.

Shutterstock
Stavite posuđe u rastvor i ostavite da odstoji najmanje jedan sat. Ocedite rastvor i dobro isperite posuđe vrućom vodom. Ostavite da se osuši na vazduhu u stojcu za sušenje.
Čistite sa sodom bikarbonom
Još jedna opcija za borbu protiv mirisa je soda bikarbona. Napravite pastu od sode bikarbone i vode u maloj posudi. Koristite 1/2 šolje sode bikarbone i 2 kašike vode. Umočite četkicu sa mekim vlaknima u pastu i očistite sve površine posuđa, plastičnih kutija ili posuđa. Ostavite pastu da odstoji do jedan sat, a zatim dobro isperite posuđe u vrućoj vodi. Ostavite da se osuši na vazduhu u stojcu za sušenje.
Kako sprečiti miris na posuđu
Očistite mašinu za pranje sudova i sudoperu
Mirisi iz mašine za pranje sudova se mogu zalepiti za posuđe. Mašina za pranje sudova treba da se čisti barem četiri puta godišnje, a češće ako ne skidate ostatke hrane sa posuđa pre nego što ga stavite u mašinu. Posvetite dodatno vreme čišćenju filtera u mašini i proverite da cev za odvod nije začepljena.

Shutterstock
Prljava sudopera takođe može ponovo naneti nečistoću na posuđe. Očistite sudoperu, pokrenite aparat za uništavanje otpada i svakodnevno isperite odvode kako biste se rešili bakterija koje mogu izazvati mirise. Ne zaboravite da očistite alatke za pranje posuđa poput četki, sunđera i krpa nakon svakog korišćenja, a sunđere menjajte svake dve nedelje.
Pravilno punite i praznite mašinu za pranje sudova
Pretrpavanje mašine za pranje sudova može ostaviti neke površine nečiste. Pravilno punite mašinu i odmah je praznite. Ako ostavite mašinu zatvorenu i napunjenu posuđem (čak i čistim), može se razviti buđ, što može preneti miris na posuđe.
Koristite toplu vodu
Bez obzira da li perete posuđe ručno ili koristite mašinu, topla voda je ključna za uklanjanje masnih ulja i naslaga sa posuđa. Proverite da li je vaš bojler podešen dovoljno visoko za vašu mašinu za pranje sudova i za pranje ruku.

Shutterstock
Takođe je dobra ideja da pratite kvalitet izvora vode. Bakterije i nivo minerala u vodi mogu uticati na sposobnost sapuna, deterdženata i aparata da očiste posuđe. Ako živite u oblasti sa visokim nivoima minerala, razmislite o instalaciji sistema za omekšavanje vode kako biste poboljšali efikasnost čišćenja.
Koristite kvalitetan deterdžent za pranje sudova
Vaš deterdžent za pranje sudova treba da sadrži sredstvo za odmašćivanje koje pomaže da posuđe bude potpuno čisto. Pročitajte etiketu proizvoda da biste videli da li sadrži surfaktante poput natrijum lauril sulfata (SLS) koji efikasno suspenduju mast i ulje u toploj vodi, koja zatim bude isprana.
Pravilno skladištite posuđe
Redovno čistite ormariće i prostorije za skladištenje kako biste uklonili masne ostatke iz kuvarskih aktivnosti koji zadržavaju molekule mirisa. Nikada ne stavljajte posuđe u fioke ili police dok je još vlažno, kako biste sprečili nastanak buđi i plesni.
Bacite oštećeno posuđe
Pukotine na plastičnom ili keramičkom posuđu mogu zadržati bakterije koje izazivaju miris. Bacite oštećeno, napuklo ili oštećeno posuđe, savetuje Real Simple.
Bonus video: