Korov nije samo smetnja u bašti—on se takmiči s vašim biljkama za vodu, sunčevu svetlost i hranljive materije, čime vremenom usporava njihov rast. Vekovima su se poljoprivrednici i baštovani oslanjali na oranje kako bi uklonili korov sa svojih površina za uzgoj.
Međutim, s vremenom su iskusni baštovani shvatili da, iako oranje efikasno uklanja korov sa površine, ono takođe iznosi dodatne semene korova na površinu zemljišta, što dodatno pogoršava problem.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Srećom, postoje jednostavniji, prirodniji i manje naporni načini da uredite svoju baštu, a pritom i poboljšate njeno zdravlje.

Shutterstock
Stručnjaci za baštovanstvo u nastavku dele različite strategije za suzbijanje korova bez obimnog kopanja ili fizičkog rada.
Šta je oranje?
Oranje se odnosi na proces okretanja gornjeg sloja zemljišta pomoću alata ili mašina, objašnjava Loren Lavdžoj, regenerativna poljoprivrednica i osnivačica organizacije ,,Regenerative Farmers of America" za sajt Martha Stewart. Ovaj proces koristi baštenske alate poput lopata, motika i freza kako bi se prekopao i prevrnuo gornji sloj zemlje. U velikim poljoprivrednim sistemima, koriste se mašine poput pluga, kultivatora, rototilera, freze, riptilla, tanjirače i drugih.
Zašto oranje izaziva korov
Mnogi veruju da će razbijanje tla pomoći u suzbijanju neželjenog korova, ali oranje često pogoršava problem. „Oranjem se iznose zakopana semena korova na površinu, gde sunčeva svetlost podstiče njihovo klijanje,“ kaže Lavdžoj, dodajući da to povećava rast korova.

Shutterstock
Osim toga, oranje narušava strukturu zemljišta i iscrpljuje hranljive materije, stvarajući više prostora za invaziju korova. Suprotno tome, baštovanstvo bez oranja omogućava da semena korova ostanu duboko u zemlji, što smanjuje njihovo izbijanje na površinu.
Kako suzbiti korov bez oranja
Oranje nije jedini način da se izborite s korovom. Postoje i efikasniji načini za održavanje bašte bez korova, bez iscrpljujućeg kopanja tla.
Zagušite korov malčem
Malč, poput slame, može efikasno zagušiti korov, kaže Lavdžoj. Nanošenje sloja malča debljine od 5 do 10 centimetara na baštensku leju blokira sunčevu svetlost i sprečava rast korova. Malč grublje teksture, poput drvne sječke, generalno je efikasniji za suzbijanje korova, posebno kada se nanese u debljem sloju.
Zasadite pokrovne useve
Setva pokrovnih useva poput graška i ovsa u rano proleće predstavlja još jedan prirodan način za suzbijanje korova bez kopanja. Pokrovni usevi se sade isključivo da bi prekrili zemljište i obično se ne beru. Otprilike mesec dana pre sadnje željenih biljaka, položite čisti karton preko pokrovnih useva i prekrijte ga kompostom ili slamom, savetuje Erik Nijusma, regenerativni poljoprivrednik i suvlasnik farme ,,Maine Hill Farm".

Shutterstock
Tokom kasne jeseni zasadite još pokrovnih biljaka i pustite ih da uvenu na mestu tokom zime, kako bi sprečili rast korova i obogatili zemljište za prolećnu sadnju. „Pokrovni usevi pomažu u održavanju okruženja bez korova i mogu se sejati u bilo koju nezasadjenu baštensku leju tokom godine,“ kaže Nijusma.
Dodajte karton u svoju baštu
Ova metoda baštovanstva bez oranja podrazumeva direktno postavljanje kartona na tlo kako bi se potisnuo korov, blokirala sunčeva svetlost i sprečilo klijanje semena korova, prema rečima Nijusme. Ovaj ekološki i jednostavan pristup istovremeno obogaćuje tlo kako se karton razgrađuje.
Za ovu tehniku koristite čisti, reciklirani karton bez trake i sjaja. Prekrijte celu baštensku površinu, preklapajući ivice kako bi se sprečio rast korova kroz pukotine. Pokvasite karton da bi se bolje zalepio za tlo i ubrzao proces razgradnje. Na karton nanesite sloj malča, komposta ili slame.
Koristite ključalu vodu
Ključala voda je jednostavan i netoksičan način za uništavanje korova. Da biste koristili ovu tehniku, napunite džezvu ili šerpu vodom i dovedite je do ključanja. Nosite zaštitnu opremu, poput rukavica i majice dugih rukava.

Shutterstock
Pažljivo sipajte ključalu vodu direktno na neželjeni korov, pazeći da ne oštetite obližnje biljke. Fokusirajte se na koren i osnovu korova. Korov sa plitkim korenom lakše se uništava od onog s dubokim žilama. Možda ćete ovaj proces morati da ponovite nakon nekoliko dana ili nedelja za tvrdokorne vrste.
Koristite baštensku foliju
Baštenska folija, poznata i kao „tkanina protiv korova“, pomaže u suzbijanju rasta korova tako što sprečava sunčevu svetlost da dopre do zemljišta. Ova tkanina je obično izrađena od tkanog lana, polipropilena ili poliestera i omogućava prolazak vode i hranljivih materija. Može se postaviti na zemljište pre sadnje ili nakon što su biljke već posađene, uz pravljenje otvora u materijalu oko biljaka.
Spalite korov plamenom
Spaljivanje korova je metoda bez hemikalija koja koristi toplotu iz propanskog plamenika za uništavanje korova, kaže Nijusma. Toplota narušava ćelijsku strukturu korova i onemogućava fotosintezu. Spaljujte korov dok ne uvene ili ne porumeni, što traje samo nekoliko sekundi. „Preporučuje se da odmah nakon toga posejete pokrovni usev, po mogućstvu pre kiše,“ savetuje on.
Bonus video: