Svaki baštovan, bez obzira na iskustvo, se zasigurno barem jednom susreo sa štetočinama u vrtu.
Ovi neželjeni gosti mogu u kratkom roku naneti veliku štetu biljkama, usporiti njihov rast, smanjiti rod ili ih uništiti. Od sitnih puževa do većih nametnika poput poljskih miševa, štetočine se brzo prilagođavaju i često ostaju neprimećene dok ne bude prekasno.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Iako su mnoge štetočine nepoželjne, neke zapravo mogu biti korisne za vrtni ekosistem.
No, previše "dobrih" štetočina takođe mogu napraviti štetu u povrtnjacima ili cvetnim gredicama, posebno tokom vlažnijih dana.
Zato je sadnja belog luka ekološki prihvatljivo rešenje te je idealan način za teranje neželjenih posetilaca koji bi inače grickali ruže ili mlade povrtne izdanke, piše Daily Express.

Shutterstock
Jak miris belog luka odbija puževe, bez potrebe za otrovnim granulama koje mogu naštetiti drugim životinjama i korisnom vrtnom ekosistemu. Netoksična metoda znači da imate veću kontrolu nad vrtom. Ako iznenada poželite da se puževi vrate, jednostavno uklonite beli luk, bez potrebe za korišćenjem jakih otrovnih granula.
Blog o hortikulturi Greenside Up otkrio je da puževi ne podnose miris belog luka te je preporučio da se zgnječi jedan čen belog luka i doda u posudu za zalivanje, a otopinu zatim možete posuti po najpogođenijim područjima.
Jedan čitalac dodao je da je njegov domaći pripravak za uklanjanje korova, koji se sastoji od čaja od koprive i morske trave s malo belog luka, delovao kao sredstvo odvraćanja štetočina kada ga je primenio na staze.
Bonus video: