Znate li zbog čega se krastavac prodaje u providnoj foliji: Ovo su 3 glavna razloga, a 1 je neverovatan

Nedeljko Tišanović Vesti 23.04.2025 14:14 0

U poslednje vreme sve više se govori o štetnosti plastike na zdravlje. Brojna istraživanja pokazuju kako mikroplastika može da završi u našem organizmu

krastavci

Shutterstock

Postoji nekoliko različitih sorti krastavaca. Iako ih viđamo raštrkane u gajbicama na pijacama ili u marketima, ipak jedna sorta nam dolazi u plastičnoj foliji. U pitanju je engleski krastavac.

Zbog čega su ovi krastavci obavijeni celofanom?

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

U poslednje vreme sve više se govori o štetnosti plastike na zdravlje. Brojna istraživanja pokazuju kako mikroplastika može da završi u našem organizmu. Zbog čega se onda krastavci prodaju u providnoj foliji? 

Shutterstock

Shutterstock

 

 

Ovo su 3 razloga:

1. Plastična folija pomaže da zadrži vlagu

Kako Kenji Lopez-Alt ističe u svojoj knjizi The Food Lab, engleski krastavci imaju tanku koru. To ih čini podložnim gubitku vlage dok su na policama sa namirnicama. Plastična folija pruža kori da zadrži vlagu i svežinu unutar krastavca, navodi "Simply Recipes".

2. Plastična folija sprečava ogrebotine

Problem sa engleskim krastavcima sa tankom korom je njihova sklonost da budu oštećeni prilikom transporta. Ne samo da kupci više vole neoštećene proizvode, ove izbočine i ogrebotine mogu da dovedu do buđi i truleža, što je jedan od razloga zašto FDA preporučuje kupovinu voća i povrća koje nije izlomljeno ili oštećeno.

3. Plastična folija zadržava kiseonik koji izaziva propadanje

Verovali ili ne, kiseonik ubrzava kvarenje hrane jer većini mikroorganizama je potreban kiseonik za rast i razmnožavanje. Kiseonik takođe izaziva oksidaciju, koja krastavce postaje braon. Baš kao što plastični omotač oko engleskih krastavaca zadržava vlagu, takođe zadržava kiseonik napolju, čime usporava brzinu propadanja.

Danas se kompanije trude da razviju alternativu štetnoj plastici koje su ekološki prihvatljive. Na taj način smanjuje se potrošnja plastike koja sve češće završi u prirodi, ali i u našem organizmu.

Bonus video: 

 

Komentari (0)