Kada na zidovima primetite crne fleke, osetite miris ustajalog vazduha ili primetteo da se vlaga uporno vraća, prvi instinkt obično je da posegnete za krpom, izbeljivačem ili kantom s bojom. Logika je jednostavna – ako obrišete ili prekrijete tragove, problem je rešen. Ali, već nakon nekoliko nedelja ili čak dana, buđ se ponovo pojavljuje, kao da se nikada nije ni pomerila. To i nije tako čudno jer zapravo nikada nije ni nestala. Razbijamo najčešće mitove o buđi koji vas mogu skupo koštati.
Mislite da je dovoljno da okrečite
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Zamislite da imate pukotinu iz koje curi voda, a vi je samo obojite kako biste je sakrili. Hoće li to rešiti problem? Naravno da ne. Isto važi i za buđ. Mnogi misle da će novi sloj boje prekriti problem – i u pravu su, ali samo nakratko. Boja može privremeno sakriti tamne mrlje, ali vlaga koja ih uzrokuje ostaje zarobljena ispod površine. Buđ nastavlja da se razvija ispod slojeva boje i pre ili kasnije ponovo će izaći na videlo, često u još gorem obliku nego pre.
Čuli ste da će provetravanje rešiti problem
Mnogi veruju da je dovoljno otvarati prozore kako bi se rešili vlage. Ali, iako provetravanje može privremeno poboljšati kvalitet vazduha, ne pruža dugoročno rešenje. Posebno zimi, kada je spoljašnji vazduh hladan i vlažan, prekomerno provetravanje može čak i pogoršati situaciju – toplota se gubi, a kondenzacija postaje još izraženija. Vlaga se nakuplja na hladnim površinama poput zidova i prozorskih okvira, stvarajući idealne uslove za razvoj buđi. Čak i kada prozor stoji otvoren nekoliko minuta, čim ga zatvorite, vlaga se vraća jer nema stalne cirkulacije vazduha. Dakle, ako se oslanjate samo na povremeno otvaranje prozora, problem neće nestati – samo će se vraćati iznova. Zarobljena unutar prostora, kasnije se manifestuje kroz buđ i neprijatne mirise.
Smatrate da buđ nastaje samo u kupatilu
Iako su kupatila, podrumi i kuhinje najčešća žarišta buđi, ona se može pojaviti bilo gde. Glavni razlog je nedovoljna cirkulacija vazduha. S obzirom na to da obožava mračna, slabo provetrena mesta s nakupljenom vlagom, često se može naći na skrivenim delovima doma – čak i u spavaćim sobama, iza ormara, u uglovima dnevnog boravka ili na plafonima. Zato, ako ste primetili miris ustajalog vazduha ili osećaj vlage u prostoru, velika je šansa da buđ već polako osvaja vaš dom.
Video: