Jedno od prirodnih rešenja za sprečavanje vlage i buđi mogu biti sobne biljke koje deluju kao prirodni upijači vlage. One uspevaju u toplim, vlažnim prostorijama, pa su idealne za zimski period u stanu, a čak se mogu gajiti i u kupatilu.
Spatifilum
Spatifilum (ženska sreća) pročišćava vazduh, a može pomoći i u upijanju vlage iz vazduha. Spatifilumu nije potrebna direktna svetlost da bi se uspešno razvijao i može čak da raste i pod fluoroscentnim svetlima, što znači da je povoljan i za gajenje u kupatilu, ali tada ređe cveta.
Bršljan
Na prirodan način uklanja vlagu iz vazduha i odličan je za male prostore. Potrebno je da ga redovno zalivate, ne čekajte da zemlja bude potpuno suva. Takođe, uspeva na jakom, indirektnom svetlu i u prostorijama gde postoji protok vazduha. Viseće saksije su idealne za ovu biljku, pa možete pustiti bršljan da raste kao puzavica po zidu.
Sanseveria ili biljka zmija
Izuzetno je izdržljiva i prilagodljiva. Pročišćava vazduh, a najbolje uspeva na svetlom mestu, ali da nije izložena direktnoj sunčevoj svetlosti. Tokom zimskih meseci, zaliva se jednom u mesec dana, a tokom proleća i leta jednom u 7 do 10 dana. Ova biljka ne voli preteranu vlagu u zemljištu, pa prilikom zalivanja izbegavajte da voda pokvasi njene listove. Zemlja mora biti prosušena između dva zalivanja.
Palme
Takođe upijaju vlagu kroz lišće, a kako imaju bujne listove, veoma su efikasne. Sorte palmi, poput bambusovih palmi, ženskih palmi, patuljastih urminih palmi i areka palmi dobro rastu u zatvorenom prostoru i najbolje su za regulisanje kondenzacije.
.
Video:
.