Moljac je česta štetočina, ali definitivno ga ne želimo u domu. I kuhinjski moljci, i oni koji vole tekstil, dolaze zbog određenih povoljnih uslova. Kada naiđu na njih, teško je rešiti ih se.
Postoje dve glavne grupe moljaca. Kuhinjske moljce uglavnom privlači hrana, dok tekstilni moljci više vole ormare s odećom. Održavanje čistoće je prvi korak da sprečite njihovo razmnožavanje. Međutim, ponekad ni to nije dovoljno.
Kako se rešiti moljaca u kuhinji
Ako su moljci uočeni kako ulaze u kuhinju, potrebno je isprazniti i očistiti sva područja na kojima su viđeni. Metode kako se rešiti moljaca u kuhinji:
Uklanjanje stvari iz kuhinje
Sve stvari koje se nalaze u kuhinjskim ormarićima je potrebno izvaditi i detaljno oprati. Čim se uoče rupice na ambalaži, znači da su se moljci tamo već nastanili. Jedno od skrivenih mesta gde se moljci mogu nalaziti je ispod poklopaca staklenih i plastičnih teglica. Nužno je što detaljnije očistiti sve ambalaže.
Čišćenje svih površina
Pažnja ne bi trebala biti fokusirana samo na žive moljce već i na njihova jajašca koja su jako sitna. Posebno pazeći na kartonske i papirnate kutije u kojima se nalaze namirnice. Menta je jedna od namirnica koja efikasno uklanja ove štetočine.
Kako se rešiti moljaca u hrani
Suhu hranu treba skladištiti u zatvorenim spremnicima s poklopcima koji se čvrsto prianjaju. Kako bi se spriječila pojava moljaca, osušenu hranu je poželjno staviti u zamrzivač na tri do četiri dana. Kako se riješiti moljaca u hrani:
Sprečavanje izvora hrane
Najpre je nužno moljcima eliminisati izvor hrane. Time će se sva potencijalna jajašca moljaca uništiti.
Pregled namirnica
Ako je najezda moljaca već prisutna, neophodno je pregledati sve potencijalne izvore hrane, uključujući začine, žitarice, suvu hranu za kućne ljubimce, testeninu, semenke, orašaste plodove, čaj, sušeno cveće i sušeno voće. Takođe, važno je obratiti pažnju na svilenu mrežu koju moljci proizvode.
Bonus video: