Praznici su predviđeni za druženje sa porodicom i prijateljima. No, mana druženja je količina suđa koju nakon zabave treba oprati, a još veći problem nastaje ako na čašama ostane kamenac. Zanemarivanje ovog problema može stvoriti utisak da se suočavate s nemogućim zadatkom, posebno ako čaše perete u mašini za sudove. Zato je stručnjak za staklo Džon Kats, osnivač firme Me and MyGlass, podelio zgodne trikove za blistave čaše, piše Express.
Džon je upozorio na uobičajene greške u čišćenju. "Jedna od najvećih grešaka koju pravimo kada čistimo naše čaše za vino je što ih stavljamo u mašinu za sudove, ali to je loša ideja jer deterdžent i vruća voda mogu uzrokovati da čaše puknu ili postanu mutne. Umesto toga, trebali biste ih oprati ručno i potopiti u otopinu belog sirćeta i tople vode", objasnio je. Kisela priroda belog sirćeta čini ga izvrsnim za uklanjanje tvrdokornih mrlja i ostatka s vaših čaša za 5 do 10 minuta. Za vrlo tvrdokorne mrlje, možete da zagrejete sirće pre namakanja.
Za one koji žele blistav sjaj, Džon predlaže poliranje čaša novinama ili krpom od mikrovlakana. "Još jedan savet je da promućkate sirov pirinač da biste nežno očistili područja stalka čaše koja mogu biti teško dostupna", rekao je. Uz malo tople vode, pirinač može delovati poput nežnog abraziva i dopreti do onih nezgodnih, vitkih delova čaša za vino. Počnite od vrha i krenite ka dole, savetovao je stručnjak. "To će vam omogućiti da pregledate sve tragove i da staklo bude što je moguće čistije", rekao je.
Takođe je predložio pametan trik za besprekorne rezultate. "Držite svoje čaše za vino iznad posude s prokuvalom vodom da bi para otopila sve mrlje i tragove ostataka umesto da ribate staklo", dodao je. Ako ovo ne uspe, velika je verovatnoća da vam je staklo ugravirano. To se događa nekim vrstama staklenog posuđa u mašini za sudove te je, nažalost, trajno i ne može se ukloniti.
Bonus video: