Zašto se radi ultrazvuk kukova?
- Ultrazvuk kukova kod beba je deo obaveznog skrining pregleda za razvojnu displaziju kuka (urođeni nepravilan razvoj zglobne čašice koja pogoduje iščašenju kuka). Pregled se radi kod beba u uzrastu od četiri do šest nedelja, a kontrolni pregledi se savetuju u uzrastu od četiri do šest meseci bebinog života, pre nego što beba počne da sedi - objašnjava dr Aneta Jovanović, pedijatar.
Šta je razvojna displazija kuka?
- Normalan položaj glave butne kosti jeste da ona udobno leži u čašici karlične kosti. Kod beba koje imaju razvojnu displaziju kuka, glava butne kosti se pomera u čašici, a u ozbiljnijim slučajevima se može pomeriti iz čašice, ali se može vratiti na mesto, što se naziva dislokacija. U najtežim slučajevima se javlja iščašenje kuka, kada se glavica ne može vratiti u čašicu karlične kosti. Češće se javlja kod devojčica, naročito ukoliko je beba bila karlično položena u materici tokom trudnoće ili ukoliko u porodici ima slučajeva iščašenja kukova, ili je bio manjak plodove vode - kaže doktorka Jovanović.
Kada se može pojaviti i kako se leči?
- Razvojna displazija kuka se može detektovati odmah po rođenju ili u toku prvih meseci života, kada se beba upućuje kod dečjeg ortopeda. Zbog toga je značajna rana i pravovremena ultrazvučna dijagnostika kukova kod beba radi lakšeg lečenja i manjih posledica u kasnijem životnom dobu - kaže naša sagovornica.