Istraživanje objavljeno u magazinu "Gut Microbes" prvo je koje zapravo govori o tome koliko izloženost beba tokom prvih 6. meseci života patogenima poput zagađenog vazduha iz saobraćaja, fabrika, čak i požara doprinosi razvitku bolesti kasnije tokom života.
Na rođenju, bebe se rode sa malo svojih, već postojećih bakterija i kroz majčino mleko, zdravu ishranu, antibiotike i ostale faktore okruženja formira se odabir onih koji će živeti u organizmu.
Prilikom razgradnje hrane ili hemikalija u crevima i želucu, bakterije stvaraju i supstance koje imaju veliki značaj u insulinskoj osetljivosti, apetitu, raspoloženju, imunitetu.
Većina bakterija u crevima je dobra, međutim kada većinu populacije čine "loše" bakterije, dolazi do pojave Kronove bolesti, astme, dijabetesa i drugih hroničnih bolesti.
U uzorku koji su naučnici uzeli, bebe koje su bile izložene supstanci koja se nalazi u zagađivačima, poput saobraćaja i fabrika, imale su 60% manje dobrih bakterija koje utiču na održavanje zdravlja creva, na smanjenje upale i neurološkog razvoja, a čak 85% više loših bakterija koje izazivaju upalu!
Takođe su došli do zaključka da kod trudnica koje su bile izložene ovim patogenima, bebe rastu brže i veće su, što dovodi do povećanog rizika od gojaznosti i dijabetesa dalje u životu.