Hladan šok, poznat i kao "hladan udar", predstavlja opasnost koja može zadesiti svakog, pa svi moraju biti na oprezu, a ne samo osobe sa srčanim problemima. Medicinska struka opisuje ovaj efekat kao odgovor zagrejanog organizma na iznenadni dodir sa hladnom vodom, što u nekim slučajevima može biti smrtonosno, piše Morski.hr
Kardiolog Dražen Šebetić otkrio je kako ta reakcija tačno izgleda
- Nakon izlaganja visokim temperaturama dolazi do širenja arterija i vena. Pri naglom ulasku u vodu koja je vrlo hladna ili hladnija od vazduha, telo reaguje na suprotan način te naglo steže krvne sudove. Ovo potencijalno dovodi do grča krvnih žila i porasta pritiska u srcu što kod srčanih bolesnika ili osoba koje boluju od visokog krvnog pritiska može dovesti do akutnog zatajenja srca i naglog smrtnog ishoda.
Statistika pokazuje da većina žrtava hladnog šoka ima manje od 30 godina, a uglavnom su muškarci. Međutim, svi moraju biti na oprezu, a ne samo osobe sa srčanim problemima ili oni starijeg životnog doba.
Da biste izbegli opasnost, pre ulaska u vodu najbolje je da se polijete vodom kako bi telo postepeno naviklo na nižu temperaturu. Takođe, nakon sunčanja izbegavajte nagli ulazak u vodu, ne ulazite s punim želucem, i pijte dovoljno tečnosti.