Ispostavilo se da je oboleli muškarac srednjih godina koji se u vreme pojave simptoma nalazio u Španiji. Zaraženi je odmah prebačen u bolnicu nakon što je dobio visoku temperaturu koja se manifestovala popucalim kapilarima u očima.
Hemoragična groznica Krimskog Konga je veoma retka bolest koja je do sada imala ograničeno područje rasprostranjenja. Njegovo ime potiče od mesta gde je virus prvi put otkriven (na Krimu 1944. godine) i regiona gde je prvi put izolovan (u Kongu više od decenije kasnije). CCHF infekcije se obično javljaju na Balkanu, kao iu severnoj Africi, Španiji, Turskoj i Rusiji. Do sada je bilo veoma malo slučajeva ovog virusa u zapadnoj i severnoj Evropi.
Simptomi infekcije virusom CCHF
Iako infekcije hemoragičnom groznicom Krimskog Konga nisu česte, stopa smrtnosti među bolesnicima je prilično visoka. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), iznosi oko 30%, a smrt se obično javlja u roku od dve nedelje od bolesti. Virus CCHF se najlakše može dobiti od krpelja, kao i od životinja koje su imale direktan kontakt sa njima. Zauzvrat, bolest se širi između ljudi kroz kontakt sa kontaminiranom krvlju ili telesnim tečnostima. Pored toga što CCHF može biti veoma opasan po zdravlje, izaziva i izuzetno neprijatne tegobe.
Simptomi infekcije su:
- visoka temperatura
- bol u stomaku
- glavobolja
- povraćanje
- popucali kapilari u očima
- bol u mišićima
- artralgija
- žutica
- promene raspoloženja
- jako krvarenje iz nosa
Trenutno ne postoji lek za virus CCHF
Trenutno ne postoji lek ili vakcina koja bi mogla da pomogne u lečenju infekcije hemoragične groznice Krim Kongo. Stručnjaci iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) neprestano rade na suzbijanju širenja virusa CCHF. Kako prenose britanski mediji, trenutno je najvažnija rana prevencija kroz brzu dijagnozu i izolaciju obolelih pacijenata.
BONUS VIDEO