Svako je osoba za sebe, pa tako od doručka pa sve do večere, svako ima drugačiji izbor hrane. Neki ne brinu toliko o svemu tome, kakvu hranu unose ali istina je da se to itekako odražava na brzinu metabolizma. Kao što znamo, što je sporiji, to smo skloni gojenju i masnim naslagama, a takav efekat svakako da ne želimo da dobijemo.
Svakom organizmu, odgovara drugačiji tip hrane. Odgovorite na pitanja i saznajte kom metaboličkom tipu pripadate.. Naravno, ovaj test uzmite s rezervom. Za detaljnije analize neophodno je da odete kod nutricioniste. Ovo samo mogu da vam budu opšte smernice, na šta treba da obratite pažnju i kako da slušate svoje telo.
1. Kakvo vreme vam najviše prija?
A Toplo
B Umereno
C Hladno
2. Da li ste gladni ujutru kad ustanete?
A Slab mi je apetit, doručak mogu i da preskočim
B Imam apetit, ali nisam preterano gladna
C Uvek budem gladna! Obožavam doručak
3. Koja hrana loše utiče na vašu koncentraciju?
A Masna, teška hrana i meso
B Nisam primetila takvo dejstvo
C Hleb, žitarice, ugljeni hidrati i voće
4. Šta biste najpre izabrali sa švedskog stola?
A Laganija jela
B Od svega po malo
C Teža i bogatija jela
5. Kakav je vaš odnos prema hrani?
A Jedem da bih živela
B Nemam poseban odnos
C Živim da bih jela
6. Koliki vam je apetit u vreme večere?
A Nisam preterano gladna, mogu i da ne jedem
B Mogu da pojedem nešto lagano.
C Uveče baš ogladnim
7. Koji doručak vam daje najviše energije?
A Ne doručkujem.
B Pahuljice i voće
C Jaja i slanina
8. Posle večere birate desert. Šta pomislite?
A Volim da pojedem nešto slatko posle jela
B Uzeću desert ako se nudi nešto posebno
C Radije ću odabrati sir i krekere
Najviše odgovora pod A
Sporooksidišući tip
Niste ljubitelj hrane i dugo možete da izdržite bez nje. Dugotrajnu energiju dobijate od kombinacije zdravih ugljenih hidrata. Treba da izbegavate šećer i skrob, a da jedete dosta svežeg i kuvanog povrća (kupus, kelj, karfiol, brokoli) i namirnice s proteinima (pileće i ćureće meso, jaja) i malom količinom masnoća sa omega 3 masnim kiselinama. Najbolji izvor masti za vas su avokado i maslinovo ulje. Životinjske masti treba da izbegavate kao i crveno meso. Ako se posle određene hrane osetite tromo i umorno, izbacite je iz jelovnika najmanje nedelju dana i proverite da li vam to pomaže.
Najviše odgovora pod B
Uravnotežen tip
Vodite računa o tome da svakodnevno jedete raznovrsnu hranu. Vaša ishrana treba da se sastoji od 40 odsto zdravih proteina, 40 odsto ugljenih hidrata (iz voća i povrća) i 20 odsto masti (maslinovo, kokosovo i laneno ulje) da bi vam varenje bilo idealno. Zapamtite koja vam hrana daje polet i snagu, a od koje se osećate iscrpljeno. Izbegavajte ono što vas čini tromim i letargičnim i namirnice koje vas nadimaju. Uravnoteženom ishranom stabilizovaćete energiju i regulisati varenje.
Najviše odgovora pod C
Brzooksidišući tip
Ljudi s brzim metabolizmom treba da jedu namirnice sa više proteina (oko 40 odsto), masti (oko 40 odsto) i ugljenih hidrata, pretežno povrće (oko 20 odsto). Time će usporiti tempo oksidacije i oslobađanja insulina, uravnotežiti nivo šećera u krvi i na duži rok održati nivo energije. Namirnice s puno ugljenih hidrata kod njih izazivaju tromost, želju za šećerom a pospešuju i taloženje masti.