Naime, ako doručkujete pre 7 ujutru, mogli biste produžiti životni vek, dok čekanje da jedete do 19 sati može skratiti život, pokazuju istraživanja, a piše Daily Mail.
Naučnici sa Univerziteta u Njujorku su želeli da otkriju da li je vreme prvog obroka u danu povezano sa dugovečnošću.
Prethodna istraživanja su pokazala da jedenje kasno uveče remeti unutrašnji sat našeg tela i povećava rizik od razvoja dijabetesa 2 i srčanih oboljenja.Ali nekoliko studija je ispitalo da li vreme doručka ima sličan uticaj.
Rezultati objavljeni u "Journal of Nutricion" pokazali su da oni koji doručkuju između 6 i 7 sati imaju 6 posto manje šanse da umru prerano od ozbiljnih bolesti, poput srčanih oboljenja ili raka od onih koji su doručkovali do 8 sati, a 12 posto manji rizik od rane smrti od onih koji su jeli u 10 sati.
Smatra se da preskakanje doručka ili kasno jedenje narušava unutrašnji sat za ishranu koji kontroliše oslobađanje hormona povezanih sa hranjenjem, kao što je insulin.
Ovaj hormon pomaže u sagorevanju glukoze iz krvotoka, a nivoi dostižu vrhunac u ranim jutarnjim časovima.
Jedenje kasnije može značiti da telo postepeno proizvodi manje insulina i povećava nivo glukoze u krvi- što dovodi do dijabetesa, gojaznosti i srčanih oboljenja.
BONUS VIDEO