ŠOK U OPERACIONOJ SALI: Iz bubrega mu izvađeno 35 kamenčića – sve zbog pića koje svi pijemo

Slobodanka Ćorić Vesti 27.05.2025 15:55 0

Kamen može blokirati protok urina, izazvati zastoj bubrega ili čak sepsu – stanje u kojem telo počinje da napada sopstvene organe, što može biti i smrtonosno

operacija

Shutterstock

Brazilski urolog dr Talas Andrade nedavno je podelio šokantan slučaj iz svoje prakse koji je brzo obišao svet. Naime, morao je hirurški da odstrani čak 35 kamenčića iz bubrega i bešike pacijenta koji je svakodnevno pio i do tri litra gaziranih pića. U videu koji je objavio na Instagramu, a koji je pregledan više od 8,5 miliona puta, prikazao je činiju punu žutih kamenčića izvađenih iz pacijentovog urinarnog sistema tokom same operacije. Snimak je izazvao lavinu komentara i zabrinutost, jer prikazuje stvarne posledice koje organizam može pretrpeti usled prekomernog unosa šećera i gaziranih napitaka.

Ti kamenčići, kako je doktor objasnio, nastaju kao naslage kalcijuma u mokraćnim kanalima i mogu izazvati čitav niz neprijatnih simptoma – od bolova u leđima, mučnine i povraćanja, do peckanja pri mokrenju, krvi u urinu i čestih infekcija. Ako se problem na vreme ne prepozna i ne leči, posledice mogu biti veoma ozbiljne. Kamen može blokirati protok urina, izazvati zastoj bubrega ili čak sepsu – stanje u kojem telo počinje da napada sopstvene organe, što može biti i smrtonosno.

Dr Andrade je naglasio da je glavni krivac – šećer. Gazirana pića, koja mnogi piju svakodnevno, puna su šećera koji može povisiti nivo kalcijuma u organizmu, što zatim pogoduje stvaranju kamena. Osim gaziranih napitaka, i voćni sokovi, kao i energetski napici s visokim sadržajem šećera, mogu imati sličan efekat – naročito ako osoba ne unosi dovoljno vode, loše se hrani ili ima genetsku sklonost ka bubrežnim oboljenjima.

Ne zanemarujte simptome

Mnogi ljudi ignorišu prve znake problema s bubrezima jer su u početku blagi, ali telo jasno šalje signale – tamnija mokraća, učestalo mokrenje, bol u donjem delu leđa ili krv u urinu znak su da nešto nije u redu. Zato je važno reagovati na vreme i promeniti navike pre nego što dođe do ozbiljnijih komplikacija. Najbolja prevencija je dovoljan unos vode, smanjenje rafinisanog šećera i redovne kontrole kod lekara.

Doktorova poruka je jasna: ono što svakodnevno unosimo u organizam ima posledice, a ono što pijemo može imati jednako jak uticaj na zdravlje kao i ishrana. Ova priča je poslužila kao upozorenje svima koji svakodnevno posežu za gaziranim napicima misleći da „jedna flaša neće škoditi“. Kada se takva navika ponavlja iz dana u dan – telo to ne zaboravlja.

U vremenu kada su gazirana pića lako dostupna i gotovo sastavni deo svakodnevice, ovaj slučaj nas podseća koliko je važno birati zdravije alternative – pre svega vodu. Jedna jednostavna promena navike može napraviti razliku između zdravog urinarnog sistema i ozbiljnih zdravstvenih problema. Pacijent iz ove priče imao je sreće što je problem otkriven na vreme – ali mnogi, nažalost, nisu te sreće.

Komentari (0)
Loading