Čaj od žalfije jedan je od najpopularnijih biljnih napitaka u našim domaćinstvima. Koristi se za bolno grlo, znojenje, pa čak i kao prirodni antidepresiv. Ali najnovija upozorenja iz oblasti fitoterapije skreću pažnju na činjenicu da ova biljka može ozbiljno ugroziti zdravlje – naročito jetru i nervni sistem.
Žalfija – od leka do potencijalne opasnosti
Biljka Salvia officinalis, poznata kao žalfija, sadrži prirodni sastojak etarskog ulja – tujon. Iako koristan u malim dozama, tujon je u većim količinama neurotoksičan, a može biti i hepatotoksičan, što znači da oštećuje jetru.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Tujon – skriveni toksin u šolji čaja
Tujon može izazvati:
- vrtoglavicu
- grčeve
- promene raspoloženja
- nesanicu
- ubrzan puls
- u ekstremnim slučajevima – napade slične epilepsiji
Problem nastaje kada se čaj od žalfije pije svakodnevno i u velikim količinama. Jetra ne može da obradi prekomernu količinu tujonskih jedinjenja, a toksini se nakupljaju i mogu izazvati ozbiljne posledice po zdravlje.
Ko ne sme da pije čaj od žalfije?
Savet stručnjaka: Umerenost je ključ
„Žalfija jeste korisna biljka, ali ne treba je uzimati duže od 7 dana zaredom bez konsultacije sa stručnjakom,“ upozorava farmaceutkinja Jelena M. iz Beograda.
Jedna do dve šolje dnevno u kraćem periodu obično su bezbedne, ali dugotrajna konzumacija bez pauze može izazvati ozbiljne posledice.
Napomena: Tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje savet lekara. Pre upotrebe biljnih preparata, konsultujte se sa stručnjakom.
