Britanski naučnici sproveli su istraživanje koje ukazuje na to da određene vrste visoko prerađene hrane značajno povećavaju rizik od dijabetesa tipa 2. Namirnice, koje sadrže visoke nivoe kalorija, šećera, masti i soli, uključuju slane grickalice, prerađeno meso, gotova jela i zaslađena pića. Istraživanje je pokazalo da je konzumacija ovih namirnica povezana s većim rizikom od razvoja dijabetesa.
— Ovo istraživanje potvrđuje da nisu sve visoko prerađene namirnice jednake u smislu zdravstvenih rizika — napominje doktorka iz Velike Britanije, profesorica gojaznosti, dijabetesa i endokrinologije na Univerzitetu u Londonu, dr Rachel Batterham, za New York Post.
Istraživači su pratili gotovo 312.000 ljudi iz osam evropskih zemalja tokom prosečno 11 godina, a gotovo 15.000 učesnika razvilo je dijabetes tipa 2. Svako povećanje unosa visoko prerađene hrane za deset procenata povezano je s povećanjem rizika od dijabetesa za 17 procenata.
Istraživači su savetovali da se visoko prerađena hrana zameni manje prerađenim ili neprerađenim namirnicama, kao što su jaja, mleko i voće, kao i nekim prerađenim opcijama poput konzervirane ribe, sira i orašastih plodova. Ove promene u ishrani mogu smanjiti rizik od dijabetesa, iako ne postoji potpuno siguran način da se ovo stanje spreči.
— Što je dobro za vaše srce, dobro je i za vaš mozak. Važno je biti svestan da prehrambeni izbori igraju veliku ulogu u prevenciji dijabetesa i drugih hroničnih bolesti, poput pretilosti i bolesti srca. Zamena visokorizične hrane s neprerađenom može biti ključna za zdraviji život — zaključila je dr Rachel Batterham.
Bonus video: