Istraživanje koje su sproveli istraživači iz Škotske potvrđuju činjenicu da su geni važni za napredne kognitivne funkcije nasleđeni od oca. Međutim, ovi geni su ili deaktivirani ili ostaju potisnuti
Istraživači sa Univerziteta u Vašingtonu tvrde da deca nasleđuju inteligenciju od svojih majki. Prema njihovom istraživanju, žene češće prenose gene koji oblikuju dečju inteligenciju i prenose se preko X hromozoma. Žene imaju dva, a muškarci jednu.
Takođe, nova studija koju su sproveli istraživači iz Škotske podržava činjenicu da su geni važni za napredne kognitivne funkcije nasleđeni od oca. Međutim, ovi geni su ili deaktivirani ili ostaju potisnuti. Naveli su da ako dete nasledi „um“ od oca, on ostaje „neaktiviran“.
Istraživači iz Glazgova su intervjuisali 12.686 ljudi starosti od 14 do 22 godine svake godine od 1994. godine, uzimajući u obzir niz faktora kao što su rasa, obrazovanje i socio-ekonomski status. Otkrili su da je majčin koeficijent inteligencije najbolji pokazatelj inteligencije. Štaviše, koeficijent inteligencije ispitanika varirao je u proseku za 15 poena u odnosu na njihove majke.
Takođe su sproveli eksperiment uz pomoć genetski modifikovanih miševa. Kada su miševima dali dodatnu 'dozu' gena njihove majke, razvili su veći mozak i relativno manja tela. Kada su dobili dodatnu 'dozu' gena njihovog oca, imali su manji mozak i veća tela, izvestio je Independent UK.
Zaključak studije je da razvoj mozga zavisi od gena majke, a fizički razvoj od gena oca. Istraživači naglašavaju da genetska predispozicija nije odlučujući faktor u nivou inteligencije. Okruženje takođe igra veliku ulogu u kognitivnom razvoju dece. Dodali su da dete nasleđuje samo 40 do 60 odsto gena svojih roditelja, prema Projektu genetske pismenosti.
Bonus video: