Tim snova, Glumica i TV KUVARICA: O ovim damama niste učili u ŠKOLI, a bile su najbolji špijuni tokom Drugog svetskog rata

Izvor: K.Ć. Vesti 30.05.2022 21:30 0

Glumila su u filmovima, pevali, pojavljivali se u televizijskim programima

Tim snova, Glumica i TV KUVARICA: O ovim damama niste učili u ŠKOLI, a bile su najbolji špijuni tokom Drugog svetskog rata

Shutterstock

Bili su obožavane u Americi i Evropi. Međutim, u njihovim biografijama mogu se pronaći tragovi njihovog učešća u špijunskim aktivnostima tokom Drugog svetskog rata. Naučite priče dve neverovatne žene.

Od daktilografa do obaveštajca

Džulija Čajld je bila jedna od najpopularnijih kuvarica na svetu, zaljubljenica u francusku kuhinju. Američko društvo ju je volelo i gledalo na brojnim TV programima. Završila je školu kuvanja u Parizu - to je bio veliki uspeh, jer je Džulija bila prva žena kojoj je to uspelo. Nora Efron je režirala film Džuli i Džulija, koja je prikazala živote dve žene. Jedna od protagonista bila je Džulija Čajld, koju je glumila Meril Strip.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

Četrdesetih godina prošlog veka, pre nego što se upustila u kulinarsku i medijsku avanturu, Čajld je pokušala da se pridruži Ženskom armijskom korpusu i Ženskoj mornarici, ali nije uspela. Smatrala se... previsokim. Postala je daktilografkinja u Kancelariji za strateške službe, a zatim je prešla u obaveštajnu službu, gde je prvo morala da upisuje adrese i imena na kartice.

 

 

Kasnije se pridružila timu koji je tražio sredstva za odvraćanje ajkula za upotrebu u napadima na neprijatelje. Džulija je smislila tone kulinarskih mešavina koje su trebale da urade posao. Zahvaljujući njenoj kreativnosti i genijalnosti, kao i saradnji sa drugim istraživačima, bilo je moguće izmisliti takvo sredstvo.

Takođe je putovala u Šri Lanku i Kinu, gde je prikupljala i prenosila informacije vezane za rat. Posle Drugog svetskog rata više puta je odlikovana i nagrađivana za svoje aktivnosti, uklj. Nacionalni orden Legije časti.

Holivudski špijun

Njeno pravo ime je bilo Odri Ketlin Raston i njena legenda živi i danas. Odri je glumila u onome što je danas klasika, kao što su Doručak kod Tifanija i Rimski odmor.

Odri je pripadala maloj grupi glumaca koje su za svoj rad nagrađivani Oskarom, Gremijem, Emijem i Tonijem, što su najprestižnije nagrade u Holivudu.

Rođena je 1929. kao ćerka Holanđanke i Britanke. Rođena je u Belgiji, gde je provela prve godine života, zatim se često selila između Holandije i Velike Britanije. Kada je izbio Drugi svetski rat, Odri je imala deset godina. Živela je u rodnom gradu svoje majke u Holandiji. Roditelji, posebno moj otac, pokazivali su desničarske fašističke simpatije, koje su usled kasnijih događaja bile oslabljene.

Mlada glumica je otkrila strast za plesom. Pohađala je časove baleta. Kada su nacisti ušli u Holandiju, tinejdžerka je odlučila da iskoristi svoj talenat da pomogne drugima. Definitivno nije delila stavove svog oca i majke. Nudila je plesne predstave i sav prikupljeni novac donirala pokretu otpora, koji se borio sa okupatorom.

 

 

Njena pomoć je takođe uključivala davanje informacija i izveštaja u cipelama, dostavljanje novina i printova koje su napravili opozicionari ili doniranje hrane borcima. Povređenima je pomogla u bolnici. Spasila je život jednom od savezničkih padobranaca i ponudila da će ga njena porodica sakriti u svojoj vili.

Posle mnogo godina, Odri Hepbern je više puta u intervjuima pričala o neprijatnim iskustvima iz rata, o tome kako su te akcije uticale na njenu porodicu i zdravlje. Na kraju rata, Odri se teško razbolela. Porodica je izgubila praktično sve, a holandsko društvo se suočilo sa problemom gladi.

 

Komentari (0)