Makron "popio" šamar, svet se smeje – a Vedrana Rudan pita: Gde ste sad borkinje protiv nasilja? Licemerke šta se desilo...

Slobodanka Ćorić Vesti 28.05.2025 12:40 0

Vedrana se pita šta bi se dogodilo da je situacija bila obrnuta i da je Emanuel Makron taj koji je fizički napao svoju suprugu

Emanuel

EPA

Naša poznata spisateljica i blogerka Vedrana Rudan, baš kao i mnogi širom sveta, nije ostala ravnodušna na snimak na kojem se vidi kako Brižit Makron udara šamar svom mužu, francuskom predsedniku Emanuelu Makronu. Uz to, čitači sa usana zaključili su da mu je rekla: „Gubi se, luzeru.“

Rudan je čitavoj situaciji posvetila objavu na blogu, nazvavši je: „Zašto žene ćute“.

„Ceo svet je video kako žena Makronu udara šamar u Vijetnamu. To je odmah postala svetska brejking njuz, ali kao čista sprdnja. Mediji su, po ko zna koji put, počeli da analiziraju ‘bolesnu’ vezu između profesorke koja je u četrdesetim zavela petnaestogodišnjeg klinca, udala se za njega i sad ga, pred celim svetom, šamara na radost zlobnika svih boja“, piše Rudanova.

„Da je Makron ošamario ženu pred kamerama“

Vedrana se pita šta bi se dogodilo da je situacija bila obrnuta i da je Emanuel Makron taj koji je fizički napao svoju suprugu:

„Da je bilo obrnuto, da je Makron tresnuo ženu pred kamerama, da je čitač sa usana pročitao kako joj govori: ‘Gubi se, gubitnice’, a sa Brižitinih usana detektovao da mu je siknula: ‘Gubi se, gubitniče’, šta bi se desilo?

Sigurna sam da bi se sve žene u ‘civilizovanim’ zemljama digle na zadnje noge. Krenuli bi protesti, urlanja u megafon, pozivi na pravdu za žene koje su žrtve – čak i kad im je muž predsednik države“, piše Vedrana.

U tekstu iznosi oštru kritiku licemernog pristupa borbi protiv nasilja, posebno među ženama koje se zalažu za ženska prava. Tvrdi da bi, da je muškarac počinilac nasilja, priča završila na svim naslovnicama, dok se u slučaju kada žena udari muškarca, to banalizuje ili čak slavi. Pita se zašto žene ćute i naglašava da se nasilje nad muškarcima često ne shvata ozbiljno jer se tretira kao retkost – poput čoveka koji ugrize psa.

Optužuje žene za licemerje, tvrdeći da se u borbi protiv nasilja često zaboravlja da i muškarci mogu biti žrtve, dok se žene prikazuju isključivo kao žrtve. Poziva na doslednost i ističe da je nasilje – nasilje, bez obzira na pol počinioca ili žrtve. Zaključuje da će borba protiv nasilja među polovima biti uverljivija tek kada žene priznaju da i muškarci mogu stradati.

Podeljene reakcije čitalaca

Komentara na Vedraninu najnoviju objavu nije manjkalo, a stavovi su bili prilično podeljeni.

„Vedrana Rudan opet fino zabola prst u oko licemerju!“, „Ne razumem o čemu se ovde raspravlja. Zar stvarno mislite da je ovo prvi put? Makron je do sada sigurno više puta dobio po nosu. Žena ga je uzela kao šmrkavog balavca, dovela do mesta predsednika, upravlja njegovim životom i boli je uvo šta ko misli. A on nema hrabrosti da ode jer mu je vlast važnija od slobode. Znaš kada će je ostaviti? Možda tek kad politički propadne. Ona je bolesna osoba željna moći, a on papak, takođe željan moći. Ne mogu da ih poredim sa pravim žrtvama porodičnog nasilja. U ovom slučaju – oboje su krivi.“

„Da je on nju udario, garant bi bio primoran da da ostavku! Ipak su javne ličnosti – ono juče je bilo degutantno, šta god da je u pozadini. Njihov život, njihova stvar, ali ono nije bilo ni mesto ni vreme!“

„On se loži na to“, „Muškarac nikada nije žrtva“, „Ko je ovde žena?“ i

„Kad pričaju o ravnopravnosti, često te, kako kažete, ‘borkinje’ zaborave šta to znači – ravnopravnost. To je jednakost, nešto što je isto, a mi nikako ne možemo biti isti jer smo rođeni drugačiji. Priroda se za to pobrinula i hvala joj. Jer u suprotnom, svi bismo ravnopravno nosili džakove, menjali gume na autima, radili na građevini, ali bojim se da to nije ta ravnopravnost na koju ‘borkinje’ misle. A sve se može svesti na – uzajamno poštovanje svakog čoveka bez obzira na polne karakteristike“, pisali su Vedrani njeni čitaoci.

Komentari (0)
Loading