Roditeljstvo je odgovorna uloga i u vezi sa tim odgovorno se i mora pristupati istom.
Shutterstock/BlueSkyImage
Način na koji se deca odgajaju ima presudan uticaj na njihov budući život – oblikuje njihove vrednosti, odnose i način suočavanja s izazovima.
Svaki roditelj želi da njihova deca izrastu u odgovorne i brižne partnere, ali da bi se to ostvarilo, važno je na vreme prepoznati i ispraviti određene obrasce ponašanja – kako kod deteta, tako i kod sebe.
Dopuštanje lošeg ponašanja – Ako dete ne poštuje trud majke, smatra da su određeni poslovi "ženski" ili očekuje da mu sve bude servirano, kasnije može razviti problematične odnose.
Obavljanje poslova umesto njih– Ako roditelji stalno rešavaju dečje probleme, on neće razviti ključne veštine poput donošenja odluka i suočavanja s neuspehom.
Učenje da je novac ključ za ljubav – Ako dete povezuje ljubav sa materijalnim statusom, može razviti iskrivljenu sliku odnosa.
Preterano hvaljenje bez topline – Prazne pohvale bez istinske podrške mogu dovesti do narcisoidnih osobina.
Oslanjanje na dete za emocionalnu podršku – Roditelj ne bi trebalo da očekuje da dete preuzme ulogu emocionalnog oslonca.
Izlaganje deteta disfunkcionalnom okruženju – Ako dete odrasta u nasilnoj ili toksičnoj atmosferi, može ponavljati takve obrasce ili razviti emocionalne probleme.
Stavljanje deteta u centar pažnje – Prevelika pažnja može stvoriti osećaj da je uvek u pravu, što otežava odnose s drugima.
Popuštanje i prazne pretnje – Ako dete ne snosi posledice za svoje postupke, neće naučiti odgovornost.
Ove greške mogu negativno uticati na razvoj dece i njihovu sposobnost da izgrade zdrave odnose u odraslom životu.