Roditelji su često rastrzani oko pitanja da li treba sa bebom da dele krevet. Patronažna sestra Rut Vots na svom Tik Toku dala je stručno mišljenje vezano za tu osetljivu temu.
Podaci NICE-a, UNICEF-a i Lullaby Trust-a navode da će devet od deset roditelja deliti krevet sa bebom u nekom trenutku. Njih 40 posto to rade nesigurno, a zdravstveni radnici i patronažne sestre treba da ih poduče kako da to urade, a da bude sigurno za bebu.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
"Ako se radi na dobar način, to je jedan od najsigurnijih načina za spavanje. No, postoje trenuci u kojima ne možete zajedno sa bebom spavati zbog razloga kao što su vaše pušenje ili krevet nije čvrst, ravan i vodootporan", rekla je Rut.
"Ako postoje rizici, najbolje je to ne raditi, stoga je sigurnost uvek ključna", upozorila je.
Rut je dodala da "nikad nije sigurno" zaspati na kauču s bebom. To je nešto što "dramatično" povećava rizik od gušenja.
Priznala je da je spavala sa oba svoja deteta i veruje da je to "divan" način spavanja, sve dok je to urađeno na siguran način. Prema Rut, to je "idealno" za razvoj dečijeg mozga, a pomaže i kod privrženosti.
Kada ne deliti krevet sa bebom?
Britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS) nudi posebne savete o temi deljenja kreveta sa bebom, naglašavajući važnost sigurnog okruženja za spavanje za bebe, posebno tokom kritičnih prvih šest meseci.
Roditeljima savetuju da, iako je prirodno da žele da maze ili hrane svoju bebu u krevetu, optimalno mesto za spavanje je u njihovom krevetiću, na leđima, u istoj prostoriji u kojoj su i roditelji, piše Express.

Shutterstock
Ipak, okolnosti ponekad mogu zahtevati od roditelja da dele krevet sa svojom bebom. U tom slučaju, ključno je da to uradite na siguran način. Izbegavajte deljenje kreveta kada ste jako umorni ili ako beba pokazuje bilo kakve znakove temperature ili bolesti.
Bebe koje su rođene pre punog termina u 37. nedelji ili one sa niskom porođajnom težinom, ispod 2,5 kilograma, takođe su u većem riziku. Osim toga, iz NHS-a upozoravaju na znatno povećani rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi (SIDS) povezanog sa spavanjem bebe na sofi ili fotelji.
Bonus video: